Öğretmen atamalarında mülakatların devam edip etmeyeceği ve mülakatların nasıl yapılacağına dair Bakan Tekin'den açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakan Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakatlar konusunda şu açıklamayı yaptı. Bakan Tekin, şu andaki gibi mülakat puanının yüzde 100 olarak atamaya etkilili olduğunu belirterek bunun yüzde 50'ye ineceğini ve mülakatların mevzuatta olduğu için yapılacağını söyledi.

Bakan Tekin, mülakatlar konusunda gerekli tedbirlerin alınacağının altını çizerken mülakatların nasıl yapılacağını kılavuzun hazırlandığını ve öğretmenlerin mülakat konusunda şeffaflık ve güvenirlik açısından tüm tedbirlerin alınacağını belirtti. 

Milli Eğitim Bakan Yusuf Tekin, yapılacak mülakatlar ile ilgili açık çek verdiğini belirterek paydaşlardan yani akademisyen, gazeteci, siyasetçi ve diğer kesimlerden önerilere açık olduğunu belirti.

Bakan Tekin, 86 milyon vatandaşın çocuğunu eğitmek için öğretmenlerin atanacağını belirterek bunun iyi seçilmesi için mülakatların gerekli olduğuna işaret etti.

Ücretli öğretmenlerin mülakata tabi tutulmadığına dair sorulan soru için Bakan Tekin, söz konusu ücretli öğretmenlerin kadro karşılığı çalışmadığını ve çalışma düzeni olarak bir süreklilik karşılamadığını ve kadro açığı sebebiyle açığı kapatmak adına ücretli öğretmenlerin çalıştırıldığını açıkladı.

Mülakatlarda alınacak önlemler şöyle:

 İlk atamalarda %50 mülakat %50 Kpss ile atama yapacağız.

Öğretmen Atamalarında Uygulanacak Mülakat Soruları Nasıl Olacak? Öğretmen Atamalarında Uygulanacak Mülakat Soruları Nasıl Olacak?

 Mülakat komisyonlarında alana hakim ve uzman öğretmenleri seçeceğiz.

Aday mülakata girecek komisyonu bilmeyecek.

 Aday komisyon üyelerini sınav sabahı numara çekerek belirleyecek.

Adaylar mülakattaki soruları yazılı olarak belirtecek ve imzalayıp komisyona teslim edecek.

Mülakatlar kamera eşliğinde yapılacak.

 Adaletli, güvenilir ve şeffaf bir mülakat yapacağız.

Kaynak: kamudanhaber.com

Editör: Admin Admin