Memur maaşları erken yatırılacak

Erdoğan'ın açıklamasındaki Memur Maaşı Detayı Erdoğan'ın açıklamasındaki Memur Maaşı Detayı

Erdoğan: "Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuştu. Telefonlarınızdan kaliteli ile keyifli ler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Son 19 yıldır savunma sanayimizi her alanda yerli üretimle ayağa kaldırmak için yoğun çaba harcadık.

İstiklalin yolundan güçlü bir ordunun geçtiği çok iyi anlaşılmıştır.

Açılışını yaptığımız bu tesisle patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor. Ülkemiz uçak bombalarında, ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurt dışından ihraç ediyordu. Son dönemde maruz kaldığımız gizli ambargolar, bu ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Bir yıl gibi kısa bir sürede tamamen yerli imkanlar ile bu tesis kuruldu. Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin harp başlıklarının patlatıcıları konusunda kimseye muhtaç olmayacağız. Artık Süper Lig'e çıktık.

Dünyada artık askeri araç teknolojileri hızla değişiyor. Yeni nesil otonom ve elektrikli askeri araçlar harp alanlarında yer almaya başladı. Türkiye'nin motor konusunda dışa bağımlılığı bitirecek ürünleri bugün görme imkanımız oldu. Mühendislerimiz, zırhlı personel araçlarını hibrit hale getirdiler. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan projemizde görev alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

Burada şahit olduğumuz bir diğer yenilik de Fatih Sultan Mehmet'in tasarladığı şahi toplarının devamı niteliğindeki Yavuz ve Fırtına silah sistemleridir. 1868 yılında sahra topunu icat eden Ahmet Süreyya Emin'in yolundan giden mühendislerimiz, boran obüsünü yaptı. Dünyada ilk defa seri atış yapabilen sahra topunu, boran obüsünü mühendislerimiz yaptılar.

MÜJDELERİ PEŞ PEŞE SIRALADI

Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var. Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.

Esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteğiyle 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini 1 ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin süresini 1 Temmuz tarihine kadar erteliyoruz.

Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis'te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır.

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs'tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler. İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Tüm bu müjdelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Böylece esnaflarımıza iş dünyamıza şu sıkıntılı dönemde yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum.