Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Başkent Öğretmenevi'nde, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Tekin, Anayasa Mahkemesi'nin "Öğretmenlik Meslek Kanunu"nun bazı maddelerini iptal kararı verdiğini hatırlatarak gerekçeli karar kendilerine ulaştığında buna uygun hareket edeceklerini söyledi.

Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda biraz daha kapsamlı şekilde ele alınabileceğini ifade etti.

Dershanelerin kapatılması sürecinde Anayasa Mahkemesi'nin "Belli alanlarda takviye gereklidir." kararı sonrasında özel öğretim kurslarının ders bazlı kurumsal hizmet sunacak yapılar olarak planlandığını anlatan Tekin, bugün dershane benzeri yapıların yeniden oluştuğu eleştirisine yönelik şunları söyledi:

"ÖSYM'nin üniversite sınavı için soru hazırlama ekibinin içine öğretmen arkadaşlarımızın, yani Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden, ders anlatan öğretmenlerin girmesini sağladık. Dolayısıyla okullarımızı ve kitaplarımızı, yani dershane mücadelesinin bir parçası olarak işlevsel hâle getirdiğimizi söyledik. Şimdi, biraz bu konulara sadece merdiven altı ya da dershanecilik üzerinden bakmamak lazım... Bakanlığın alması gereken tedbirler var, biz o tedbirleri alarak tekrar bu dershaneyle ilgili ihtiyacı ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu yapılarla ilgili polisiye tedbirler ya da yasal tedbirler değil, Bakanlığın kendi içinde alması gereken operasyonel tedbirler olduğuna inanıyorum."

-------

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin Admin