Maaş zammında yeni dönem! Mehmet Şimşek açıkladı

kaynak: Posta.com.tr 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,, bundan sonra ücret düzenlemelerinin hedef enflasyona göre yapılacağını söyledi. TCMB Başkanı Erkan ise, "2024 yılında dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

Bakan Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

OVP'ye ilk tepkilerin olumlu olduğunu ifade eden Başan Şimşek, "Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: "Maliye politikasına ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği tam. Bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz. En ufak bir tereddüt yok. OVP'nin felsefesi Türkiye'nin olumlu bir döngüye gireceği yönündedir. Onun için bir geçiş dönemi öngördük. Şu anda o geçiş dönemindeyiz" ifadelerine yer verdi.

Ankara'da düzenlenen basın toplantısı sonrasında açıklama yapan Şimşek, "Yatırımcılarla diyaloğumuz güçlü, Yatırımcı toplantılarını Japonya'dan başlatıyoruz" dedi.

"ÜCRET DÜZENLEMELERİ HEDEF ENFLASYONA GÖRE YAPILACAK"

Şimşek, bundan sonra ücret düzenlemelerinin hedef enflasyona göre yapılacağını söyledi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI: DEZENFLASYONUN TESİSİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise, "TL'yi güçlendireceğiz. 2024'te dezenflasyonun tesisi için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi. Birinci önceliklerinin dezenflasyon olduğunu vurgulayan Erkan, sistemin TL'ye dönme hızını kararlı, kademeli olarak gerçekleştireceklerini anlattı. KKM'deki düşme hızına değinen Erkan, sistemin liraya geçme hızının düşüşü etkileyeceğini aktardı.

BİR DİĞER DEĞERLENDİRME

Hedef enflasyona göre yeni maaş zamları nasıl olacak? Uzman isim Haber7'ye açıkladı

Bakan Şimşek artık ücret düzenlemelerinin hedef enflasyona göre yapılacağını duyurdu. Yeni maaş zamlarıyla ilgili düzenlemeyi Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammed Bayram, Haber7'ye değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek OVP ile ilgili yaptığı basın toplantısında bundan sonra ücret düzenlemelerinin hedef enflasyona göre yapılacağını söyledi.

En fazla maaş alan Dünya liderleri açıklandı En fazla maaş alan Dünya liderleri açıklandı

Yeni maaş zamlarıyla ilgili Haber7.com'dan Fuat Öner'e açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammed Bayram Yeni ücret düzenlemelerinde enflasyon fakrının dikkate alınacağını ancak refah payının kısıtlı kalabileceğini söyledi.

Konu ile ilgili Bayram, "Sayın Mehmet Şimşek, OVP değerlendirmesinde bulundu. Bunlardan en önemlilerinden biri de emekli memur ve özel sektörde çalışan ücretlilerin alacağını maaş zamlarına yönelik yeni bir düzenlemeden bahsetti. Bakan Şimşek, artık enflasyon hedefine göre maaş zammı yapılacağını söyledi.

Mevcutta emeklilerimize oluşan enflasyon farkı kadar bir zam yapılıyor. Yine memurlarımıza ise toplu sözleşme zammı ve buna ek olarak enflasyon farkı zammı yapılıyor.

Diğer özel sektör çalışanları ve asgari ücretliye ise enflasyon farkı diğer parametrelere bakılarak bir zam yapılıyordu. Bu şekilde emekli, memur ve çalışanlar enflasyon farkına ek olarak refah payı eklemesiyle bir maaş artışı almıştı." dedi.
 

ENFLASYONUN ALTINDA ARTIŞ OLMAYACAK AMA...

Yeni dönemde de enflasyonun altında herhangi bir maaş artış olmayacağının altını çizen Bayram "Revize edilen beklentiye göre OVP’de enflasyon hedefi yüzde 65. Burada bu oran dikkate alınarak bir maaş artışı yapılacağını ancak artık ücretlerin enflasyona etkiye sebep vermeyeceğini söylüyor.
Bundan sonra enflasyon farkı kadar bir fark alınacağını ama refah payı düzenlemesinin sınırlı olabileceğini, enflasyon karşısında ücretin ezdirilmeyerek en az enflasyon kadar artış  yapılacağını bahsetmiş oluyor. Bu enflasyonu dizginlemek ve önümüzdeki dönemde daha fazla artmayacağına ilişkin fiyatlama davranışlarının normalleşmesi için atılmış bir adım olarak ele alabiliriz.

"REFAH PAYI SINIRLI KALABİLİR"

Özetlemek gerekirse, enflasyon farkı dikkate alınacak ancak refah payının sınırlı kalacağını düşüyorum. Burada dezenflasyon süreci programı var, bu süreçte ücretlerin daha fazla artırılarak daha fazla enflasyona sebep vermemesi dikkate alınacaktır." şeklinde konuştu. (kaynak: haber7.com)

Öğretmen Atama Telegram Kanalına Katılmak için TIKLAYINIZ
Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin0 Admin0