MEB kararını verdi! Yüzde 50 artırımlı verilecek! MEB kararını verdi! Yüzde 50 artırımlı verilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin heyecanla beklediği 1. dönem ortak sınavlarının tarihlerini değiştirme kararı aldı. Öğrenciler ve ebeveynler için oldukça önemli olan bu güncelleme ile MEB'in 1. dönem ortak sınavları artık ne zaman yapılacak? İşte detaylar:

MEB, Ortak Sınavlarda Neler Değiştiriyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilkokul 6. sınıf öğrencileri için "Türkçe" ve "matematik" dersleri ile lise 9. sınıf öğrencileri için "Türk dili ve edebiyatı" ile "matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı. Bu kararın temel amacı, öğrencilerin gelişimini izlemek, müfredatın işleyişini standart hale getirmek ve uygulama birliği sağlamaktır.

Yeni Sınav Takvimi Açıklandı!

Bakanlık tarafından açıklanan ilk takvime göre, 1. dönemin ilk sınavları Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının ilk haftası arasında yapılacaktı. Ancak, MEB, son yazısında 1. sınavların 30 Ekim ile 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurdu. 2. sınav tarihlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Özel Günler Gözetilerek Düzenleme Yapıldı

Öğrenciler, 1. dönemin ikinci sınavlarına 25 Aralık ile 5 Ocak tarihleri arasında girecekler. Bu değişikliğin, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarının daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla alındığı belirtildi.

Mazeret Sınavları da Unutulmadı

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları da düzenlenecektir. Mazeret sınavı tarihleri, ülke, il ve ilçe genelindeki ortak yazılı sınavların yapıldığı okullar tarafından ayrıca duyurulacak ve bu bilgiler e-Okul sistemine girilecektir.

Sorular Titizlikle Hazırlanacak

Ortak sınavlar, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yönetilecek ve okullarda öğretmenler tarafından uygulanacaktır. Sorular, ölçme değerlendirme ilkelerine ve müfredat kazanımlarına uygun olarak hazırlanacaktır. (kaynak: ogretmenlericin.com)

WHATSAPP KANAL ve GRUPLARIMIZA DAVETLİSİNİZ! ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8 * Whatsapp gruplarda ad, soyad, tel bilgilerinizin diğer kişilerin görmemesi için düzenleyebilirsiniz. ÖğretmenX Haber Paylaşım Kanalı (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp kanalı)  https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z  * Whatsapp kanalda ad, soyad, tel diğer bilgilerinizi diğer kişiler kesinlikle  göremez. Kullanmak için whatsapp güncellemeniz gerekir. Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz: https://t.me/uzmanogretmenlik Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk
Editör: Admin0 Admin0