Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği, örgün eğitimdeki üniversiteli gençlere piyasa satış fiyatı 9.500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için 5.500 liraya kadar verilecek teknolojik cihaz desteğinin detayları belli oldu.

Edinilen bilgilere göre; eğitimi devam eden üniversiteli gençlere e-Devlet üzerinden bir şifre tanımlanacak. Öğrenci, bu şifre ile internet pazar yerlerinden, teknoloji firmalarının internet sitesinden cep telefonu veya bilgisayar siparişi verebilecek. İnternet üzerinden alışveriş yapmak istemeyen öğrenci, şifresi ile teknoloji mağazalarına giderek de alışveriş yapabilecek. Teknoloji mağazaları, söz konusu satışlarda, öğrencinin şifresini sisteme kaydederek ürün için indirim sağlayacak.

9 BİN 500 TL İÇİN YARIŞ

Türkiye’de Samsung başta olmak üzere 13 yerli ve yabancı marka üretim yapıyor. Bu markaların 40’tan fazla modeli vergi indirimiyle alınabiliyor. Firmaların Türkiye’de ürettiği daha pahalı telefonlarını da 9.500 lira bandına çekebileceği ifade ediliyor.

1000-1500 TL'LİK İNDİRİM

Bazı telefon ve bilgisayar markaları da kampanya hazırlığına girişti. Markalar, 1000/1500 liralık indirim yaparak daha fazla satışa imza atmayı hedefliyor. Vergisiz bilgisayar desteğinde ise detaylar henüz netleşmedi. Ancak bilgisayarlarda Lenovo’nun en az 8, Acer’in en az 3, Asus’un en az 10, Hometech’in en az 2, Casper, HP ve Dell’in en az birer modelinin fiyatları 9.500 liranın altında seyrediyor. Bu modellerin de vergisiz satış kapsamına girebileceği belirtiliyor.

HEM BİLGİSAYAR HEM TELEFON İÇİN KULLANABİLECEK

5.500 liralık teknoloji desteği hem bilgisayar hem de telefon için kullanılabilecek. Piyasa fiyatı 9.500 lira olan cep telefonu alan bir öğrenciye 2.639 lirası ÖTV, 1.583 lirası KDV olmak üzere toplam 4.222 lira vergi indirimi uygulanacak. Aynı öğrenci, en yüksek fiyatı 7.668 lira olan bir bilgisayar aldığında da 1.278 liralık KDV’den muaf olacak. Böylece, 9.500 liralık telefon ve 7.668 liralık bilgisayar alan öğrenci, üst sınır olan 5.500 liralık teknoloji desteğinden faydalanmış olacak.

Böylelikle öğrenci, bu harcamasında 17 bin 168 lira yerine, vergisiz hâli olan 11 lira 668 lira ödeyecek.

7 MİLYON GENÇ YARARLANACAK

Öğrencilere yönelik vergisiz telefon ve bilgisayar satışına ilişkin tüm detaylar, yakın zamanda Resmî Gazete’de yayımlanacak Cumhurbaşkanı Kararı ile kamuoyuna açıklanacak. Ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı da konuya ilişkin uygulama yönetmeliği yayımlayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, daha önce yaptığı açıklamada vergisiz telefon desteğinden, öğrencilerin gelirlerine bakılmaksızın yüksekokulda okuyanlar dâhil 7 milyon öğrencinin yararlanacağını söylemişti. Bu destekle cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için ise piyasa fiyatının yüzde 16,7’sine kadar destek sağlanmış olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

ÖğretmenX Whatsapp kanalımıza katılmak için tıklayınız. https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z
* Whatsapp kanalında telefon, ad, soyad, bilgilerini yönetici ve katılımcılar kesinlikle görememektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni karar aldı: Artık yasak! Milli Eğitim Bakanlığı yeni karar aldı: Artık yasak!

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin0 Admin0