Koronavirüs salgınını bastırmak için sık sık radikal ve sert önlemlere başvuran Pekin'in, binlerce insanı gece yarısı evinden zorla aldıktan sonra götürdüğü tesislerin fotoğrafları şok etkisi yarattı. Ülkede 20 milyon insanın evlerinden çıkması yasaklandı.

Sosyal medya videolarına göre, Çin'de Kovid-19 olduğundan şüphelenilen insanları barındırmak için inşa edilen ve sıra sıra sıkışık metal kutulardan oluşan karantina kampları ortaya çıktı.

Son uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, pandeminin başlangıcında Wuhan ve Hubei eyaletine uygulanan tedbirlerden bu yana en geniş olanı. O zamandan beri, Çin'in yaklaşımı, salgınlardan etkilenen daha küçük alanları kapatma stratejisine dönüştü.

4 Şubat'ta Pekin'de başlayacak Kış Olimpiyatları'nın yaklaşması ve Omicron'un ortaya çıkması, salgını bastırmak ve Çin'in diğer bölgelerine yayılmasını önlemek amacıyla şehir çapında karantinaları geri getirdi.

PANDEMİ GÖREVLİLERİ DÖVDÜ

Korku filmlerini aratmayan tesislerde kalanlar, dondurucu metal kutularda çok az yiyecek kaldığını söyledi. Görüntülere göre, kampın dışında bir adam çörek almak için evinden ayrıldıktan sonra pandemi çalışanları tarafından dövüldü.

İddiaya göre tesislerde zorla tutulan bazı kişiler, 'Sparta' odalarının görüntülerini yayınladı. İnsanların kampların soğuk olmasından ve insanlara yeterince yiyecek verilmediğinden şikayet etti.

İnternette geniş çapta paylaşılan görüntüler, insanların ahşap bir yatak ve tuvaletle döşenmiş küçük kutularda iki hafta kadar kalmaya zorlandıklarını gösteriyor.

5.5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Anyang'daki karantina tedbirleri, iki Omicron varyantı vakasının bildirilmesinden sonra Pazartesi günü geç saatlerde açıklandı. Konut sakinlerinin dışarı çıkmalarına izin verilmedi ve ihtiyaç maddeleri satanların dışında dükkanlar kapatıldı.

20 MİLYON İNSAN EVLERİNE KAPATILDI

Anyang ve Yuzhou şehirlerinin, Xi'an'daki 13 milyon insanla birlikte karantina tedbirlerine alınmasından ve yiyecek satın almak için bile evlerinden çıkmalarının yasaklanmasından sonra Çin'de toplam 20 milyon insan evlerine kapandı.

5,5 milyon kişiye ev sahipliği yapan Anyang'da, iki Omicron varyantı vakasının rapor edilmesinin ardından Pazartesi günü geç saatlerde sıkı tedbirler uygulanmaya başlandı şehrin bazı sakinleri BBC'ye, binlerce insanın kamplara transfer edildiğini söyledi.

Xi'an kamplarına gönderilenler arasında hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlıların olduğuna inanılıyor. İçerdekiler 'Sıfır Kovid' tedbirleriyle gözaltında tutulmanın dehşetini paylaşıyor.

TÜM MEKANLAR KAPANDI

5 buçuk milyon nüfusa sahip olan Anyang’da yetkililer, şehri toplu test yapılmasının kolay olması nedeniyle karantinaya aldıklarını belirtti. Şehirde, temel ihtiyaç malzemeleri satan mekanların dışında ise tüm mekanların kapalı olacağı açıklandı.

Kaynak: haber7