Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 22 Eylül’de Ülke TV ekranlarında canlı yayına katıldı. Akşam Baskısı programında Mustafa Pala, Zafer Şahin ve Mehmet Acet’in sorularına yanıt veren Bakan Yusuf Tekin’in açıklamaları haberimizde…

Yeni yönetmelik ve mevzuatlarla ilgili pozitif geri dönüşler aldığını ifade etti. Açık liselere geçişlerde alınan tedbirlerin olumlu sonuç verdiğini açıkladı. Yoğun şekilde açık liseye devam etmenin eğitime zarar vereceğini belirtti. Açık liseye kimlerin gidebileceği konusunda genelgeyi okudu. Açık lise sınavlarının yüz yüze yapılacağını hatırlattı.

Ortak sınav ve test sınavları yerine yazılı uygulamasının ortak bir ruh bir amaca bağlı olduğunu, ana dil eğitimini merkeze alınarak eğitimin verilmesi gerektiğini belirtti. Önümüzdeki hafta Temel Eğitim Yönetmeliği yayınlanacağını odağında Türkçeyi doğru kullanmak olduğunu açıkladı. Temel Eğitim Yönetmeliğinde Türkçe dersinde ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf geçemeyeceğini belirtti.

Yapılan öğretmen odası toplantıları sonucunda edinilen bilgiler doğrultusunda yenilikler, düzenlemeler yapıldığını belirtti. İstişare Kültürü çerçevesinde düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Yardımcı kaynaklar sorunuyla ilgili çok farklı boyutların olduğunu MEB olarak öğrencilere ücretsiz ders kitapları dağıtıldığını açıklayarak. 2013 yılında FETÖ terör örgütünün yayın evlerinin büyük gelir elde ettiğini bu sebeple Millî Eğitim Bakanlığı’nın dağıttığı kitapları ötekileştirdiğini açıkladı. Millî Eğitim Bakanlığı’nın dağıtımını yaptığı ders kitaplarının arkasında olduğunu öğrencilerin bu kitaplarla çalışmasının uygun olduğunu içeriğin zengin olduğunu ifade etti. Yardımcı kaynak alımını zorunlu tutan idareler hakkında ‘gereğini yaparız’ açıklamasında bulundu.

Öğretmenlere 3 sınav görevi! Güncel Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri Öğretmenlere 3 sınav görevi! Güncel Salon Başkanı ve Gözetmen Ücretleri

Kayıt paralarıyla ilgili okullarda okul müdürlerinin kayıt parası almak, bağış parası toplamak gibi bir yetkisi olmadığını, okul aile birliklerinin bu tarz paralar topladığını bununla karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

ÖSYM üniversite sınavları soru hazırlama havuzuna soru hazırlayanların %50 öğretmenlerden oluşacağı konusunda ÖSYM başkanı ile anlaşıldığını ifade etti.

12. Sınıf öğrencilerine devamsızlıklarla ilgili tolerans tanınmayacağını vurguladı. Af gibi düzenlemeler yapılmayacağının altını çizdi.

Kaynak: kamuajans.com

--------

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin Admin