Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Görevden affını isteyen Hafize Gaye Erkan'ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu.

Son dakika Merkez Bankası haberleri: Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, görevinden affını isteyen Hafize Gaye Erkan'ın yerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı görevine, Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

Karara göre, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 35. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. maddesi gereğince görevden alındı.

CEVDET YILMAZ, KARAHAN'A BAŞARILAR DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Karahan'ı yeni görevinde başarılar diledi. Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sayın Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum." dedi.

Öğretmenlere Promosyonda Yeni Türkiye Rekoru Geldi! Öğretmenlere Promosyonda Yeni Türkiye Rekoru Geldi!

FATİH KARAHAN KİMDİR ?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

Halka arz haber, ekonomi bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin Admin