Mahmut Özer açıklamıştı: Uzman öğretmenlik süre şartı 5 yıla mı iniyor?

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı.

Buna göre 10 yıl görev yapmış öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapmış kişilere ise Başöğretmenlik verilecek.

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik maddi ve özlük haklarıyla birlikte geliyor.

Lakin bunun için bir eğitimden geçmek gerekiyor. Eğitimleri tamamladıktan sonra ise yapılacak sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar bu hakka kavuşuyor. Yüksek lisans yapanlar uzman öğretmenlik sınavından, Doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf tutuluyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer geçtğimiz aylarda Öğretmenlik Meslek Kanununun bir başlangıç olduğu, bu hususta iyileştirmeler yapılacağını söylemişti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer kullandığı ifadede: eğer eğitim alanında veya atandığı alanda tezli yüksek lisans yapmışsa 10 yıl beklenen uzman öğretmenlikteki bekleme şartını 5 yıla düşüreceğiz. diyerek sahaya sürekli kulak veriyoruz, süreçleri iyileştirmeye çalışıyoruz diye eklemişti.

Seçim öncesi böyle bir hamle gelir mi göreceğiz. Milli Eğitim Bakanlığında daha önce çokça tartışmalara sebep olan Öğretmenlik Meslek Kanununda iyileştirmeler yapılacak mı? Yeni başlayan öğretmenlerimiz ile Başöğretmenler arasındaki maaş farkı da ayrıca tartışmalara sebep oluyor. Böyle bir uygulamaya gidilirse bir nebze de olsa bu fark kapanacaktır.

(kaynak: ajanskamu.net)
Editör: Admin0 Admin0