Uzman Öğretmenlik Süresi 5 Yıla İndirildi!

Uzman öğretmenlik süresinin 5 yıla düşürülmesini sağlayacak düzenlemenin meclise gönderildiği açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2024 Ocak ayından itibaren uzman öğretmenlik süresinin 5 yıla ineceğini öngörüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzman öğretmenlik için gereken görev süresini 5 yıla indiren düzenlemeyi tamamlamak üzere.

Uzman Öğretmenlik

MEB tarafından yapılan açıklamada, "Uzman öğretmenlik, aday öğretmenlik döneminden sonra başarılı bir şekilde geçen ve mesleki gelişim alanlarında uzmanlaşmaya yönelik çalışmalar yapan öğretmenlere verilen bir unvandır. Uzman öğretmenler, daha fazla ders saati ücreti alabiliyor, mesleki gelişime yönelik kurslara ve seminerlere katılabiliyor ve mesleki liderlik görevleri üstlenebiliyor." denilmişti.

Uzman Öğretmenlik Süresi Neden 5 Yıla İndiriliyor?

Yeni düzenleme ile uzman öğretmenlik için gereken görev süresi 5 yıla indirilecek. Bu düzenleme, daha fazla öğretmenin uzman öğretmenlik unvanını almasını ve mesleki gelişimlerini sürdürmesini teşvik edecek. Uzman öğretmenlik için yeni düzenlemede gerekli olan diğer şartlar ise şöyle:

  • Yükseköğrenim mezunu olmak
  • İlk defa atama tarihinden itibaren 5 yıl görev yapmak
  • Mesleki gelişime yönelik en az 180 saatlik kurs veya seminer almak

Uzman öğretmenlik başvuruları, 5 Mayıs 2024 tarihinden itibaren MEBBİS üzerinden yapılacak ve başvurular 25 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek.

25 Yılını Dolduran Öğretmenlere Başöğretmen Olma Şansı

Düzenlemede, 25 yılını dolduran öğretmenlerin başöğretmen olmasını sağlayan maddeler de yer alacak. Buna göre, uzman öğretmenlik unvanına sahip ve 25 yılını dolduran öğretmenler başöğretmenlik sınavına girebilecekler. (kaynak: ogretmenlericin.com)

Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Telegram Grubuna Katılmak için TIKLAYINIZ 

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin0 Admin0