Uzman isimden açıklama!  Memurlara ve emeklilere ek zam yolda: Masada 3 formül var..

Memur maaş zammı için geri sayım başladı. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü 1 Mayıs’ta açıklanacak müjdede. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Mayıs’ta Memur Sen Genel Kurulu’nda müjdeyi açıklayacağını kaydeden TGRT Haber Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan, Ankara kulislerinde 3 formül üzerinde durulduğunu söyledi. Peki 1 Mayıs’ta memura zam var mı? Temmuz’da ek zam yapılacak mı? Memur zammında 3 formül ne?

Yüksek enflasyonla mücadele için yeni adımlar atılıyor. Vatandaş artan enflasyon karşısında korumak için harekete geçilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan seçim öncesinde müjde gelmesi bekleniyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7500 TL yapmasının ardından ara zam beklentisi gelip gelmeyeceği bekleniyor. Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisinin gözü 1 Mayıs’ta. 1 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek olan Memur-Sen Kongresi’nde milyonlarca memuru ilgilendiren zam miktarının açıklanması bekleniyor.

MEMURA EK ZAM VAR MI?

Memura ek zamda son durum merak ediliyor. Peki Memurlara ek zam var mı? Memur zammı ne kadar olacak?  TGRT Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan, memur zammıyla ilgili Ankara ekonomi kulislerde öne çıkan 3 formülü anlattı.

“Memurlarda ek zam yapılması yönünde yüksek bir beklenti var” diyen Sözcan, “Memurlara yılın başında toplam yüzde 30’lük zam yapılmıştı, asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmıştı. Şu anda aile yardımı ödeneği de dahil en düşük memur maaşı 11 bin 848 lira. Tabi kademe kademe ve yapılan işe göre memur maaşları değişiyor. Başkent kulislerinde memura ek zam yapılacağı söyleniyor” dedi.  

EK ZAMDA 3 FORMÜL KONUŞULUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memurlara müjdeyi 1 Mayıs’ta Memur Sen Genel Kurulu’nda vereceğini ifade eden Sözcan, memurların gözünü bu toplantıya çevirdiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Gözler de Erdoğan’ın toplantıda memurlarla ilgili bir ek zam açıklaması yapması bekleniyor. Kulis bilgisi olarak üç formül üzerinde duruluyor. Birincisi düşük maaş alan memurlara seyyanen zam yapılması, seyyanen zammın 3 bin ila 2 bin lira arasında alacağı konuşuluyor. İkinci formül ise memur maaşlarına seyyanen zam yapılıp üzerine belirli bir oranda zam yapılması yönünde. Üçüncü formül ise yüzde 20 ile yüzde 30 arasında bir ek zam yapılmasıdır. Seçime kısa bir süre kaldı, 1 Mayıs’ta Memur-Sen Genel Kurulu’nda Erdoğan’ın müjde vermesi bekleniyor. Meclis’in kapalı olmasından dolayı seçim sonrası vaadi olarak ifade edilecek.” 

Kaynak: turkiyegazetesi.com.tr

Editör: Admin Admin