Zam yarışına ÖSYM’de katıldı… YÖKDİL sınav ücreti %160 arttı

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavların başvuru ücretleri her sene güncel bir şekilde yayınlanıyor. Yılda iki kere yapılan YÖKDİL sınavı başvuruları başladı. Sınavlardan önce yapılan başvurular için sınav adayları belirli ücretler ödüyor.

2023 yılının Mart ayında YÖKDİL sınavı için 185 TL ödenmişti. Yeni yılın gelmesiyle ÖSYM, sınav başvuru ücretlerine zam yaptı. Gelen zamlar ile YÖKDİL başvurusu yapmak isteyen adaylar yüzde 60’lık bir zam ile karşılaştı. Başvuru ücretleri yeni yapılacak sınav için 490 TL olarak belirlendi.

Sınav Görevlerini Telegramdan Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Yükseköğretim Yabancı Dil Sınavı Başvurusu Yapacaklar Zam ile Karşılaştı

YÖKDİL başvuruları başlamışken, akademik kariyer hedefleri olan kişiler ücretler hakkında gündemi takip ediyor. Kariyer yolunda daha büyük adımlar atmak isteyenler için aranan koşullardan biri olan Yükseköğretim Yabancı Dil Sınavı’na girebilmek için önceden başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sırasında ÖSYM tarafından belirtilen ücretlerin peşin bir şekilde yatırılması zorunlu.

Sınav ücretine gelen yüzde 164’lük zamdan sonra sınav adaylarının 490 TL ödeme yapması gerekti. Geçtiğimiz yılın 12 Mart tarihinde yapılan YÖKDİL/1 sınavı için ücret 185 TL olarak talep edilmişti. 27 Ağustos tarihinde yapılan YÖKDİL/2 sınavı için giriş ücreti ise 260 TL’ye yükselmişti. Yeni yılın ilk YÖKDİL sınavı için gelen zamların ardından başvuru ücretleri açıklandı. Neredeyse iki katına çıkan başvuru ücretleri adayları hayal kırıklığına uğrattı.

Sınav Ücretleri Adaylardan Tepki Aldı

Yabancı dil sınavı için hazırlıklar son sürat devam ederken ilk sınav için başvuru tarihleri başladı. Adaylar başvuru için ödenecek tutarı görünce tepki gösterdi. Geçtiğimiz yıl 185 ve 260 TL olan ücretler bu sene için yüzde 60’lık zam ile açıklandı. Sınava girecek öğrenciler herhangi bir kazanç elde etmediklerini ve ödenecek tutarın fazla olduğunu dile getirdiler.

Ederinden fazla bir kar elde ettiği iddia edilen ÖSYM için tepkiler gelmeye devam ediyor. Adayların tepkileri olumsuz olsa da akademik bir kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için geç olmadan ödemeler yapılıyor. Başvuru için geç kalan adaylar 24 Ocak tarihinde yüzde 50 daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak.

Editör: Admin0 Admin0