Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşacağını belirtti, ancak önemli olanın enflasyonu kontrol altına almak olduğunu söyledi.

Merkez Bankası enflasyonun mayısta zirve noktasına çıkacağını belirterek yılsonu tahminini yüzde 38 olarak güncellendi. Yılın ilk dört ayında enflasyon farkı yüzde 3.23 oldu. Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10’u bulacağını söyledi.

MEMUR VE EMEKLİNİN ZAM ORANI YÜZDE 20’YE ULAŞACAK

Yalçın, toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20’ye ulaşacağını belirtti. Ancak önemli olanın enflasyonu kontrol altına almak olduğunu söyledi.

NTV’den Sibel Can’a konuşan Yalçın, “Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmandan açıklama: Yeni yılda memur ve emeklilere ne kadar zam yapacaklar? Uzmandan açıklama: Yeni yılda memur ve emeklilere ne kadar zam yapacaklar?

İŞÇİ VE BAĞKUR EMEKLİSİ NE KADAR ZAM ALACAK?

İşçi ve Bağkur emeklileri de Temmuz’da yapılacak artışı bekliyor. Yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Buna Mayıs ve Haziran enflasyonunun eklenmesiyle zam oranları netleşecek.

Merkez Bankası’nın nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketinde enflasyon tahmini mayıs için yüzde 3, haziran ayı için yüzde 2,54 oldu. Bu tahminler gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak ve SSK ve Bağ-Kur emeklisine bu oranda zam yapılması anlamına geliyor.

Kaynak: NTV/ Sibel CAN

Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Telegram Grubuna Katılmak için TIKLAYINIZ 

Öğretmen Gündemini Telegramdan Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Editör: Admin Admin