Memur-Sen 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini gerçekleştirdiği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; 2024- 2025 yılları için toplamda %110 oransal artış teklif ettiklerini açıkladı.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Genel Başkan Ali Yalçın’ın yanı sıra Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecine girdiklerini ve önümüzdeki iki yıllık süreçte kamu görevlilerinin mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarını düzenleyecek, gelir dağılımında adaleti sağlayacak, ücret skalasında hak ettiği konumu bulacak, mali haklarını iyileştirecek tekliflerimizi bugün kamu işverenine teslim edileceğini belirtti.

“Kamu işvereni teklifle gelmelidir”

Toplu pazarlığın; sorunların görüldüğü, anlık kararların ve durumu kurtarmaya yönelik politikaların değil eksikliklerin etraflıca tartışıldığı, adil olanın ve mağduriyet üretmeyen kararların birlikte ele alınmasına imkân tanındığı en önemli sosyal diyalog mekanizması olduğunu söyleyen Yalçın, “Toplu Sözleşme; hakkı temin etmenin, eksiklikleri gidermenin, beklentileri hayata geçirmenin ve sosyal maliyeti önlemenin en kilit anahtarıdır. Memur-Sen olarak; emeğin ve alın terinin karşılığını almak, 6 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisinin mağduriyetini önlemek ve adil olanı hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasına da sosyal diyalog zeminine de her zaman önem veriyoruz. Kamu işvereni de; adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu, Büyük ve Güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için Toplu Sözleşme masasını bir fırsat olarak görmelidir. Tekliflerimizi sunumundan sonra kamu işvereni için; bir hafta gibi uzun bir süre var. Bu süre içerisinde, Kamu İşvereni tekliflerimizi tasnif edip, ayrıştırıp, 1 Ağustos itibarıyla masaya teklifle gelmelidir” ifadelerini kullandı. 

Yalçın; Ocak ayından günümüze kadar dolar kurunda %46, gram altında %47’ye yakın yükselişin olduğu ve özellikle son 1 aylık süreçte; akaryakıtta yüzde 40’ın üzerinde artışın yaşandığı ve bu ekonomik tablonun vergiler, emtia ve zorunlu giderlere yansıdığı bir dönemde toplu sözleşmeye girdiklerinin altını çizerek, “Bu noktada, Kamu işveren tarafı da; mali disiplin politikaları, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak; alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmelidir. Diğer taraftan, İmzalanma döneminden 4 ay sonra uygulanan, hedeflenen ve beklenen enflasyon tahminleri üzerinden tekliflerle gelinen ve 1 aylık zaman zarfına sıkıştırılan toplu sözleşme sisteminin dayanağı olan Kanun, miadını doldurmuştur. Bunu özellikle belirtmek isterim. Tam da bu sebeple, bu Toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedefliyoruz” dedi.

Yalçın: İki yıl için yüzde 110 teklif ediyoruz

Memur-Sen’in 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak, genel hatlarıyla maaş ve ücret artışlarına ilişkin teklifini basın mensuplarıyla paylaşan Ali Yalçın, şunları söyledi: “Öncelikle sözün yerine gelmesi, vaadin karşılığını bulması için 22.000 TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan 1.650 TL’nin tazminini istiyoruz. Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak;

2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil,

Birinci üç ayda %35,

İkinci üç ayda %10,

Üçüncü üç ayda %15,

Dördüncü üç ayda %10 artış istiyoruz.

2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla;

6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil

Birinci altı ayda %25 ve

İkinci altı ayda %15 artış istiyoruz.

İki yıllık süreçte toplamda %110 oransal artış teklif ediyoruz.

Teklifimizle birlikte; vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacaktır.” 

“Sosyal ve mali haklar genişletilmeli, emekli aylıkları artırılmalı”

Genel Başkan Yalçın, yapılan tekliflerin yanında ücret skalasındaki çarpıklığın giderilmesi, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılması yönündeki tekliflerini de paylaşarak:

 • Enflasyon farkının; dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini,
 • Toplu Sözleşme ikramiyesinin; aylık 1.000 lira olarak ödenmesini,
 • Kamu Görevlilerine aylık 7.650 lira Kira Yardımı verilmesini,
 • 1. Dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını,
 • Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4.850 lira ikramiye ödenmesini,
 • Eş yardımının 2.000 lira, çocuk yardımının 500 lira ödenmesini ve emeklilere de verilmesini,
 • 8.077 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını,
 • Mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının iyileştirilmesini,
 • Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini,
 • Gelir Vergisinin %15’e sabitlenmesini,
 • Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavlarının 3 yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını

Kadroya geçişte kapsam dışında kalan İHS li personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz dedi. 

Memur-Sen’den 936 Teklif

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’in tekliflerinin uzun istişareler ve değerlendirmeler sonucunda belirlendiğini belirterek “Genelde; önceki dönem toplu sözleşmede kazanım olup revize edilen 19, aynen korunan 26 ve de yeni sunulan 84 olmak üzere toplamda 129 Teklifimizle birlikte; 11 Hizmet Kolunda; yetkili Sendikalarımızın 807 Teklifi ile toplamda 936 Teklifimizi Kamu İşvereni Heyeti Başkanına birazdan teslim edeceğiz” diye konuştu.

“Bu Toplu Sözleşmenin Türkiyenin yüzüncü yılına ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna yakışır bir toplu sözleşme olacağına inanıyoruz” diyen Yalçın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniylede basın çalışanlarına teşekkür ederek konuşmasını noktaladı. 

7. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİMİZİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Admin Admin