Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan Memur Zammı Sonrası İlk Açıklama:

SÖZÜN TAM VE EKSİKSİZ HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN İLAVE ADIMA İHTİYAÇ VARDIR

Kamu görevlilerimizin beklediği maaş artışlarını içeren ve detayları bugün belli olan Torba Kanun Teklifi ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı @avabdullahguler  ’i ziyaret ettik.

Sayın Cumhurbaşkanımız  @RTErdogan   ’ın kamu görevlileri ve emeklilerine yönelik “En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Memur maaşlarındaki bu artışlar otomatik olarak emeklilerine yansıyacak.” sözünü aktararak, Kanun Teklifi’ndeki eksikliklerin düzeltilmesi halinde memnuniyetin artacağını ve Toplu Sözleşme masasına yük getirmeyecek şekilde ilave adımın atılması gerektiğini ifade ettik.

Kamuda çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olan ücret skalası bozukluğunun düzeltilmesi noktasında atılan adımın kıymetli olduğunu fakat Temmuz ayında kamu işçilerine %15 oranında artış yapılacağının gözden kaçırılmaması gerektiğini aktardık.

En düşük kamu görevlisi maaşı noktasında dikkate alınan; unvan, medeni durum ve çocuk sayısı kamu görevlilerinde değişiklik göstermektedir. En düşük kamu görevlisi maaşını 22.000₺’ye çıkaracak düzenlemede; eş ve çocuk yardımının dikkate alındığını, bekar kamu görevlilerinde bu rakamın altında artış yapılacağını belirttik.

Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesinde net olarak belirttiği artışın; Kanun Teklifinde göz ardı edildiği, kamu görevlisi emeklilerine hizmet yılına ve aylık bağlama oranına göre seyyanen artışın dikkate alınması gerektiğini belirttik.

Bu çerçevede, Kanun Teklifinin kapsayıcı, memnuniyeti artırıcı ve vaat edilen sözün tam olarak hayata geçirilmesi için;

  • Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği kamu görevlisi maaşının “en düşük kamu işçisinden aşağı kalmayacak şekilde” düzenlenmesini,
  • En düşük kamu görevlisi maaş/ücretinde eş ve çocuk yardımının dikkate alınmamasını,
  • Seyyanen ilave ödemenin emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını, talep ettik.


    Komisyon aşamasında, Kanun Teklifini iyileştirmeye ve eksiklikleri gidermeye yönelik ilave adım atılacağına dair umudumuzu diri tutuyoruz.

    Memur-Sen olarak, hem komisyon aşamasında hem de Meclis aşamasında konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Öğretmenlerin il içi, il dışı , özür grubu yer değiştirme Telegram grubumuza katılmak için TIKLAYINIZ

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin Admin