MEB seçmeli derslerin belirlenmesi ile ilgili detaylar paylaştı

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir duyuru paylaştı. Seçmeli derslerin belirlenmesi adına bir karar duyurusu paylaşıldı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

Seçmeli dersleri ile ilgili son gelişme

Seçmeli dersler ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yeni eğitim döneminde resmi ortaöğretim kurumları için okunacak seçmeli derslerin belirlenmesi ile ilgili olarak kararlar alındı. Bu kararlar kapsamında ilk olarak okul yönetimleri tarafından seçmeli derslerin okulun fiziki imkanları, mevcut öğretmenlerin durumu, ders programlarının içerikleri, zorunlu ders öğrencilerin kişisel gelişimini desteklenmesi, eğitim politikalarının gelecek vizyonu ve Milli Eğitim Temel Kanunu‘nun öğrencilerin milli, ahlaki, insani ve manevi değerlerini benimseyen ve koruyan fertler olarak yetiştirme amaçları dikkate alınarak 29-16 Şubat 2024 tarihleri aralığında öğrencilerin talepleri doğrultu içerisinde belirlenecek ve bu taleplerin elektronik ortam üzerinde eğitim kurumu müdürlükleri tarafından e-Okul sistemine işleneceği belirlendi. Bu karara ek olarak daha pek çok başlık da paylaşıldı.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile ilgili karar alındı

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında verilen seçmeli dersler ile ilgili bir gelişme yaşandı. Haftalık ders çizelgeleri üzerinde yaralan seçmeli derslerde, haftalık ders çizelgesi üzerindeki açıklamalar kısmında bulunan hükümler doğrultusu içerisinde haftalık ders sayısının tutarı kadar seçmeli derslere ait gruplardan derslerin seçilebileceği gibi öğrenim görülmüş olan alan dersleri ya da diğer alan ve dallara ait olan derslerden de seçim yapılabilecek. Ancak seçim yapılacak olan dersin alanında öğretmen normlarının olması, atölye, laboratuvar ve benzeri diğer uygulama alanlarında dersin seçilmiş olacak o kadar üzerinde oluşması halinde diğer alanlar için de ders seçimi yapılabilecek.

Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimi ile ilgili açıklamalar belirtilen süre dikkate alınıp okul müdürlükleri tarafından öğrenci velilere duyurulacak. Bu konuda ise şube rehber öğretmeni ve de rehberlik öğretmeni öğrenci ve velilere gerekli bilgilendirmeleri yaparak rehberlik edecek.

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Editör: Admin0 Admin0