İşte depremde yıkılan binaların yüzde 98’inin ortak özelliği

Deprem bölgesinde hasar tespit çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, yapılan tespitlerde 13 ilde yıkılan binaların yüzde 98.5'inin 1999 Marmara depremi öncesi yapıldığı ve yapı denetim hizmeti almadan inşa edildiği ortaya çıktı.

lk olarak Kahramanmaraş Pazarcık ve sonrasında Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler ile 10 ilde binlerce bina yerle bir oldu. Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında yıkılan binaların yüzde 98.5'inin 1999 Marmara depremi öncesi yapıldığı ve yapı denetim hizmeti almadan inşa edildiği tespit edildi.

Deprem sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın uzman ekipleri tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları neticesinde acil yıkılması gereken konutlara dair karşılaştırılmalı bir analiz yapıldı. Bu analize göre;

Yıkılan binaların yaklaşık %98.5’inin, 1999 Marmara depremi öncesi yapıldığı ve yapı denetim hizmeti almadan inşa edildiği tespit edildi.

Adıyaman Merkez’de yıkılan 1.075 binanın %97.4’ünün,

Hatay Antakya’da yıkılan 538 binanın %97.9’unun,

Gaziantep’te Nurdağı’nda yıkılan 1.497 binanın %98.6’sının; yine 1999 Marmara depremi öncesi inşa edilmiş, yapı denetimi hizmeti almamış olduğu tespit edildi.

Orta hasar veya daha yıkıcı etkiye maruz kalan binalar üzerinde yapılan incelemelerde ise; bu binaların %95’inin, yine, diğerleri gibi, 99 Marmara depreminden önce yapılan eski yapılardan oluştuğu, proje ve yapı denetimi almadan inşa edildikleri görülüyor.

Editör: Admin0 Admin0