Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Yatırımcıları İkinci Tur Öncesi Uyardı.

Seçimlerin ikinci turuna bir hafta kala, altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcıları fahiş fiyattan alım yapmamaları konusunda uyardı. Memiş, özellikle 14 Mayıs'taki seçimler öncesinde gram altın alımlarında yüksek fiyatların görüldüğüne dikkat çekerek, aynı hatanın ikinci tur öncesi tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı. Haber Global'den Gizem Bilen ile yaptığı bir röportajda Memiş, altın ve dolar kurundaki seyirleri değerlendirdi.

Memiş, serbest piyasalarda gram altının 1375 lira seviyesinde olduğunu belirtti. Ons altın fiyatlarını takip ettiklerini ve bu piyasada bir miktar geri çekilme olduğunu ifade etti. Dolar/TL kurundaki geri çekilmenin de gram altında düşüşlere neden olduğunu söyleyen Memiş, gram altının 148 lira değer kaybettiğini ve kısa vadede kuvvetli değer kayıpları yaşandığını ancak 1350 lira altında değer kaybı beklememediğini dile getirdi.

Memiş, yaz ayları için altın ve dolar kurunda yükseliş öngörüsünü koruduğunu ifade etti. İlk turda vatandaşların kuyumcularda kuyruklar oluşturarak 1510 liradan gram altın aldıklarını hatırlatan Memiş, bu hamlenin yanlış olduğunu ve tekrar aynı tuzağa düşülmemesi gerektiğini belirtti. Manipülasyon piyasalarının oluştuğunu ve piyasaların biraz daha kontrol altına alındığını söyleyen Memiş, seçim sürecinde dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Hem dolar hem de gram altın tarafında bugünkü seyirlerin kalıcı olmayacağını ifade eden Memiş, 1350-1380 aralığında gezinmeye devam edildiğini ve 1350 liranın altındaki rakamların biraz zor olduğunu, bu seviyelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Geçmiş öngörülerinin gerçekleştiğini ve seçim öncesi Kapalıçarşı'da 1516 lira seviyesinin görüldüğünü hatırlatan Memiş, yaz aylarında 1450 ve devamında 1550 seviyelerinin yeniden gündeme geleceğini tahmin ettiğini dile getirdi. Altın sahiplerine bir süre daha beklemelerini önerdi.

Editör: Admin Admin