1 ve 2. derece olmayan öğretmenlerin uzman öğretmenlik tazminatı 15 puan daha düşük olacak

Milli Eğitim Bakanlığı uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik sınav sonuçlarını 24 Ksım 2022 tarihi itibaryle açıkladı. Yapılan açıklamaya göre sınava girenlerin yüzde 98'i başarılı oldu Uzman öğretmenlik tazminatında önceki düzenleme Uzman öğretmenlik tazminatı 657 sayılı Kanunun 152. maddesinde 2022 yılına kadar "yüzde 20'sine kadar" şeklinde düzenlenmiştir. Kanunun uygulanmasını gösteren zam ve tazminat kararnamesinde ise derece ayrımına gidilmiş, yüzde 20 oranı 1 ve 2. derece için geçerli olmuş, diğer derecelerdeki öğretmenler için ise yüzde 15 oranı belirlenmiştir. Başöğretmenlikte de benzer bir belirleme yapılmıştır. 657 sayılı Kanunun 152. maddesinde 2022 yılına kadar "yüzde 60'ına kadar" şeklinde düzenlenme yapılmış ancak, zam ve tazminat kararnamesinde ise derece ayrımına gidilmiştir. Bu çerçevede, yüzde 40 oranı 1 ve 2. derece için geçerli olmuş, diğer derecelerdeki öğretmenler için ise yüzde 30 oranı belirlenmiştir.

Uzman öğretmenlik tazminatı için zam ve tazminat kararnamesi değişmeli

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatı için öncelikle Zam ve tazminat kararnamesinde değişiklik yapılmalıdır. Şuan için sadece 657 sayılı Kanunda değişiklik yapılmıştır.

Uzman öğretmenlik tazminatı 2023 yılında nasıl uygulanacak?

Hali hazırdaki uygulamada, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatı 1 ve 2. dereceler için bir oran diğer dereceler için başka bir oran şeklinde uygulanmaktadır. Bu uygulamanın 2023 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak bu belirleme zam ve tazminat kararnamesinde yapılacaktır. Çok büyük bir ihtimalle; Uzman öğretmenlikte 1 ve 2. dereceler için yüzde 60 oranı diğer dereceler için yüzde 45 oranı belirlenecektir. Yine başöğretmenlik için de 1. ve 2. dereceler için yüzde 120, diğer dereceler için ise 90 oranı esas alınacaktır.

Uzman öğretmenlik tazminatındaki derece farkı ne kadar eksiklik oluşturur?

023 Ocak'ta, uzman öğretmen ve başöğretmenlerin alacağı ilave tazminat tutarları gazetememur.com tarafından açıklanmıştı. Kasım ve Aralık'ta yüzde 3 enflasyon çıkması halinde uzman öğretmenlere 2 bin 376 lira, başöğretmenlere ise 4 bin 753 lira ilave tazminat ödemesi verilecektir. Ancak bu ödemeler sadece 1 ve 2. derecede olanlara verilecektir. Diğer derecelerde olanlara ise yüzde 25 oranında yani dörtte bir oranında daha düşük ödeme yapılacaktır.Öğretmenler günü kampanyalarını yakından takip etmek için grubumuza katılınız.📌 Türkiye'nin En Büyük Öğretmen paylaşım grubuna katılın! https://t.me/ogretmengundemi-

İşte zam ve tazminat kararnamesinde yer alan mevcut düzenleme

kaynak: https://gazetememur.com

Editör: Admin0 Admin0