Erdoğan'ın açıklamasındaki Memur Maaşı Detayı

Haber7/ Gamze Türk- Fuat Öner

Enflasyondaki yükseliş sonrası  milyonlarca memur ve emekli Temmuz ayında alacakları enflasyon farkının ne kadar olacağını beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası Temmuz ayında yapılacak maaş zamlarıyla ilgili açıklaması hem memur hem emekli hem de asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı. 

Maaş zamları ile ilgili milyonların merak ettiği zam hesaplamasını Haber7'ye yapan  Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya,  Mayıs ve Haziran enflasyon rakamlarının bekletilere paralel gelmesiyle zam oranının yüzde 40'ı aşacağını belirtti. 

İşte Kaya'nın açıklamaları;

Ocak ayında hem memur hem de emekli vatandaşların maaşlarına ciddi bir artış yapıldığını söyleyen Kaya, "Ancak aradan geçen 4 aylık sürede enflasyonda meydana gelen ciddi bir artış sonrası verilen zamlar eridi. Temmuz ayında yılın birinci 6 aylık dönemine ilişkin enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandıktan sonra tablo daha netleşecek.  

TEMMUZ DA ZAM YÜZDE 40'I AŞACAK

İlk önce yılın 4 ayına bakacak olursak, en son Nisan aynı enflasyonu açıklandı ve yüzde 7,25 oldu. Toplamda ise yüzde 31,7’ye gelmiş olduk. Önümüzde 2 aylık enflasyon daha var.  Bu kalan 2 aylık enflasyonda yüzde 7 seviyelerinde gelirse Temmuz ayında otomatik olarak yüzde 40 ile yüzde 43 arasında bir zam meydana çıkmış olacak. Memurlar, memur emeklileri, iş ve bağ-kur emeklileri yüzde 40’ı aşan bir zam alacak. Fakat burada bir noktayı ayırmak gerekiyor. Memur ve memur emeklilerinde bir toplu sözleşme şartı var.  

Bu toplu sözleşmeden doğan yüzde 7’lik zamları şu an ceplerinde. Bunun üzerine enflasyon farkına bakılacak ve üzerine eklenecek.

4 aylık enflasyon farkı ve yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre en düşük memur maaşı 8,467 TL olacak (Mayıs ve Haziran enflasyon farkı hariç) En düşük memur emeklisi maaşı ise 5,649 TL olacak.

2000 yılı öncesi SGK emeklilerinin maaşı ise 4,335 TL’ye çıkarken Bağ-Kur emeklilerini maaşı 3,292 TL’ye çıkacak.

Temmuzda kim, ne kadar zam alacak? Temmuzda kim, ne kadar zam alacak?

Hükümette gelen açıklamalara bakıldığında enflasyon rakının üzerine bir de refah payı zammı yapılabileceğini söyleyen Kaya, yılbaşında yüzde 2,5’luk bir refah payı zammı görmüştük, muhtemelen Temmuz ayında da bu şekilde bir zam gelecek dedi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINDAKİ MAAŞ ZAMMI DETAYI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bilgin’in açıklamalarındaki önemli bir noktaya dikkat çeken Kaya, açıklamalarda “işçilerden” söz edildi, işçilerden kasıt asgari ücretli çalışanlar demektir. Temmuz ayında asgari ücrete yeni bir zam gelirse şaşırmamak lazım dedi.