Enflasyon ne zaman düşüşe geçecek? Bakan Nebati açıkladı

- Hedef tek haneli enflasyon

Enflasyonla mücadelelerini sürdürdüklerini, yeni enstrümanlarla tedbir aldıklarını belirten Nebati, şöyle devam etti:

"Ocak ve şubattaki ihracatımız artarak devam etti. Yıllıklandırılmış olarak 231 milyar doları aştık. Enflasyonla mücadele ediyoruz. Gerek yurt dışındaki arzdan gerek emtia fiyatları ve lojistikte gerginliklerden kaynaklı fiyat artışlarıyla mücadele ediyoruz gerekse 'Yeni Türkiye Ekonomi Modeli'nin risklerini bertaraf edecek adımlar atarak en iyi şekilde uygulamaları ortaya koyuyoruz. Enflasyonu yıl sonu itibarıyla inşallah belli bir seviyeye getirip, 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı olma hususundaki kararlılığımızla yolumuza devam ediyoruz."

Otomobile en az yüzde 20 zam bekleniyor... Otomobile en az yüzde 20 zam bekleniyor...

Nebati, yaz aylarından itibaren dünyadaki bu gerginliklerin devam etmeyeceğini ifade ederek, "Enflasyonda yaz aylarından itibaren düşüşü ve hızlı bir şekilde normalleşmeyi hep beraber görmüş olacağız." diye konuştu.

Gıdada KDV indirimi gibi adımlara da değinen Nebati, dünyanın en ucuz doğal gazını tüketicilerle buluşturduklarını anlattı.

Nebati, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesabının, Türkiye'deki kurun stabil, öngörülebilir bir hale dönüşmesini sağladığını vurgulayarak riskleri bertaraf edebilecek önemli bir güce sahip olduğunu anlattı. Nebati, gerginlikler, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve Amerikan Merkez Bankasının (Fed) kararlarına rağmen Türkiye'nin, 20 Aralık itibarıyla attığı adımlarla kurun yükselişinin üstesinden geldiğini ifade etti.