Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilere yönelik beklenen ek zamın yapılmamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, Türkiye'nin mali durumunu göz önünde bulundurarak ek bir mali yük altına girmemek adına emeklilere ek zam yapılmadığını belirtti.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, ekonomik koşulların emeklilere yönelik zam yapmayı zorlaştırdığını ve bu durumun gelecek nesilleri de olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Türkiye'nin yüksek faizle yurt dışından borçlanarak gelecek nesilleri riske atmayı göze alamayacağını vurguladı.

Emeklilere yapılan zamların finansmanının yetersiz olduğunu ve ekonomik zorluklar nedeniyle bu kararın alındığını söyleyen Bakan Şimşek, bu kararın hükümetin mali politikaları ve ekonomik öncelikleriyle ilgili bir dengeleme olduğunu belirtti.

'Şimşek yasaları' ile kamu tasarruf edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu harcamalarında tasarruf yapılması gerektiğine dair sinyaller verdi. Tasarruf önlemlerinin detayları belli oldu.

Tasarruf önlemlerinin detayları şu şekilde açıklandı:

Bitme aşamasındaki yatırımlar hızla tamamlanacak: Mevcut yatırımların bitirilmesine öncelik verilecek.

Tarım yatırımlarına dokunulmayacak: Tarımsal üretim, baraj ve sulama gibi tarımsal yatırımların önceliği korunacak.

Ek ödenek vermeme kararı: Kamu kurumları, bakanlıklar ve belediyelere bütçe dışı ek ödenek veya hak edişlerini aşan kaynak sağlanmayacak. İstisnai durumlar dışında ek ödenek talepleri kabul edilmeyecek.

TOKİ'den 36 ilde yüzde 25 peşinatla konut kampanyası TOKİ'den 36 ilde yüzde 25 peşinatla konut kampanyası

Kamu binası alımlarına kısıtlama: Yeni kamu binaları alınmayacak ve mevcut kamu bina giderlerinde tasarruf yapılacak.

Servis hizmetlerinde sınırlama: Kamudaki servis hizmetlerinde sınırlamaya gidilecek. Zorunlu olmayan servis hizmetleri kısıtlanacak.

Araç tasarrufu ve yerli otomobil şartı: Kamuda araç tasarrufuna önem verilecek. Yeni araç alımlarında titizlikle incelenerek, öncelikle mevcut araçların satılması istenecek. Yeni araç alımlarında yerli otomobil tercih edilecek.

Yurtdışı organizasyonlara sınırlama: Yurtdışı toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi taleplerde her kurum kendi imkanları dahilinde faaliyetlerini sürdürecek. Zorunlu yurtdışı organizasyonlara katılım sınırlı olacak.

Bununla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik çalışmaların tamamlandığını ve vergi kayıp ve kaçağına sebep olanları takip edeceklerini belirtti. (kaynak: kamudanhaber net)

Editör: Admin0 Admin0