Eğitim-İş Sendikasından Yapılan açıklama: 

 "DANIŞTAY, ÖMK YÖNETMELİĞİ’NİN YÜRÜTMESİNİ DURDURMADI"

12.05.2022 tarih ve 31833 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanarak yürürlüğe giren Aday Öğretmenlik Ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali ile birlikte bu Yönetmeliğin dayanağı olan 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun somut norm denetimi yoluyla Anayasa Mahkemesi huzuruna götürülmesi talebiyle Danıştay nezdinde dava açtığımızı duyurmuştuk.
 
Danıştay, Yönetmelik bakımından yürütmenin durdurulması talebi hakkında; özetle Yönetmeliğin dayanak Kanuna uygun olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmiştir. Tarafımızca bu karara karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edilecektir. Ayrıca dava Daire’de esas incelemesi bakımından görülmeye de devam edecektir
 
Meselenin çözüm yerinin Anayasa Mahkemesi huzurunda görülen ÖMK hakkındaki dava olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin bu davayla ilgili görüşmesini, konuyla ilgili sendikaların görüşünün alınması gerektiği gerekçesiyle ertelediğini ancak bu güne kadar herhangi bir görüşme bildiriminde bulunmadığını da ifade etmek gerekir.
 
Anayasa Mahkemesi’nden artık bir an önce davayı çözüme kavuşturmasını, ÖMK’yı iptal etmesini bekliyor, geç gelen adaletin adalet olmayacağını da bir kez daha hatırlatıyoruz.

📌 Türkiye'nin En Büyük Öğretmen paylaşım grubuna katılın! https://t.me/ogretmengundemi

Öğretmenin gündemini yakından takip edin:📌 Türkiye'nin En Büyük Öğretmen paylaşım grubuna katılın! https://t.me/ogretmengundemi
ÖĞRETMENİN gündemini instagramdan takip edin: Instagram OgretmenX Sayfası İçin TIKLAYINIZ

Editör: Admin Admin