Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaşları hakkında da açıklama yaptı. Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

HAK-İŞ konfederasyonumuzun değerli mensupları sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle muhabbetle selamlıyorum. İşçi kardeşlerimize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. Genel Kurul'un çalışma dünyamız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada "En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Bakanımıza temmuz ayında bu çalışmanın tamamlanması için gereken talimatı verdim" dedi.

Erdoğan, "Birinci dereceye giren ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

Erdoğan açıklamasında emeklilere de müjde verdi. Erdoğan, "En düşük emekli maaşını 7500 liraya, bayram ikramiyelerini 2 bin liraya yükselttik. Meclis'in açılmasıyla 7500 liranın üzerinde maaş alan emeklilerimizi de sevindireceğiz" ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYI BULACAK

En düşük emekli maaşının üzerinde ücret alan emeklilerin durumunu iyileştirecek çalışma yapıyoruz. Yeni Meclis'in açılmasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da inşallah sevindireceğiz. En düşük kamu işçisi ücretini yaklaşık 12 bin liradan yaklaşık 21 bin liranın üzerine çıkardık. Önümüzdeki memurlarımızın maaş düzenlemesi var. 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını reel olarak yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık.Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. Temmuz ayında en düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz, en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Birinci dereceye giren ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini sağlayacağız. Memur maaşlarındaki artış otomatik olarak emekliliklere de yansıyacak. Bakanımıza yasal tarih olan temmuza kadar bu çalışmanın tamamlanması talimatı verdim.''

HAK-İŞ temsil ettiği kitle itibarıyla bizim de sendikamızdır. Kendimizi emekçi ailesinin birer ferdi olarak görüyoruz. Gençlik yıllarında İETT 'de işçi olarak çalışmış bir kardeşinizim. Şafakla beraber uyanmanın, otobüs beklemenin gazete kağıtlarının serilmiş olduğu bir sofrada yemek yemeyi bilirim. Nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmadık, mazisini inkar edenlerden olmadık.

Örgütlenme, sendikal haklar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda çok önemli adımlar attık. Kılık kıyafet uygulamasındaki ayrımcı uygulamalara biz son verdik. Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira oldu. Sadece asgari ücret bile iktidarımızın işçisine emekçisine verdiği önemin göstergesi. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik. Toplumumuzun tüm kesiminin yanında olduk.

Kovid-19 salgını döneminde muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmak isteyenlere fırsat vermedik.

Gözden KaçmasınErdoğan: Kimse Kürt kardeşimin iradesine ipotek koyamayacakHaberi görüntüle

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce HAK-İŞ Genel Kurulu'nda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise şu ifadeleri kullandı:

"Daha imzamız kurumadan kamu işçileriyle ilgili toplu sözleşmemizi gerçekleştirdik. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın doğrudan katkısıyla kamu çalışanları açısından en yüksek düzeydeki sözleşmeyi imzalamış olmaktan dolayı bahtiyar olduğumu söylemek isterim.

2 yıllık görev süremiz içerisinde birçok sorunun çözümüne katkı vermeye çalıştık. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması diğer yaptıklarımızdan çok daha önemlidir. Gerçekleştirilen en büyük reformdur. Bunu gerçekleştirmek bizim için gurur verici olmuştur. Yaptığımız birçok düzenleme var. Yapamadıklarımız da var. Biri nedir? Taşeron işçileri meselesidir.

Türkiye'de sendikal hareketin gelişmesi demokrasiye katkıdır. Demokrasi o kadar kuvvetlenir. Demokrasi daha katılımcı hale gelir.

Mevzuatla ilgili düzenlemeler var. Onlar şu anda uygulamaya sokulacak durumda. İşçilerimizin sendikalaşmasını artıracak düzenlemeler var; Beyaz Bayrak uygulaması. İş veren düzgün iş yaptığına inanıyorsa, işçilerin örgütlenmesine saygı duyuyorsa, biz bunu 'Beyaz Bayrak'la sembolik olarak işaretleyip o iş yerlerin ayrıcalıklı iş yeridir. O işverenlerimize dönük birçok katkı yapacak adımları da kapsamaktadır. Sosyal güvenlik destek primi üzerinden de onları destekleyecek adım attık.

Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum, hepinize saygılar sunuyorum."

Editör: Admin Admin