Bu dersler salgından sonra da yüz yüze eğitimde verilmeyecek...

MEB, salgın döneminde uzaktan eğitim ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürme kararı almıştı. Koronavirüsün ülkemizde yayılması ile birlikte MEB, uzaktan eğitime geçti. Uzaktan eğitim kalıcı hale getiriliyor.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Bilindiği üzere ortaokullarda ve liselerde 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitim kararı alındı. Yüz yüze eğitimde her ders verilmiyor. Verilmeyen  dersler uzaktan eğitim yoluyla telafi ediliyor. Bazı derslerde de artık tamamen uzaktan eğitime alınacağı bu yönde çalışmaların olduğu gelen bilgiler arasında

Yani koronavirüs salgını tamamen bitse bile Teknoloji Tasarım, Müzik, Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım, Zeka Oyunları ve seçmeli dersler... gibi dersler artık uzaktan eğitim yoluyla verilecek. Yani uzaktan eğitim kalıcı hale getirilecek. Okullarda yalnızca temel dersler  yani Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersler ise yüz yüze eğitimde verilecek.

UZAKTAN EĞİTİM KALICI HALE Mİ GELİYOR?
 
Milyonlarca öğrenci uzaktan eğitimin kalıcı hale getirilip getirilmeyeceğini merak ediyor. MEM'den uzaktan eğitim ile ilgili açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik. Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun" dedi. Selçuk, şunları söyledi:
 
DİJİTALLEŞME HIZLANDI
 
 Uzaktan eğitim dönemi, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü. Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.
 
UZAKTAN EĞİTİME YÜZDE 77 KATILIM 
 Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik. Eğitim yılı 1'inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.
 
ÖNEMLİ İLERLEME KAYDETTİK
 
 Erken çocukluk eğitiminde, sürece ailenin katılımı önemli. Salgın sürecinde bu noktada önemli ilerleme kaydettik. Aileler, çocuk gelişimi ve eğitiminde aktif rol aldılar ve bu konudaki bilinç düzeyi ve çocukların aileleriyle geçirdikleri nitelikli zaman önemli ölçüde arttı. Ayrıca bu süreç bize bazı dersleri uzaktan eğitimle verebileceğimizi gösterdi. Bu durumun devam ettirilebileceğini düşünüyoruz.