Rusya ve Ukrayna arasında savaş çanlarının çalmasıyla birlikte brent petrol fiyatı rekor tazeledi. Bununla birlikte benzin fiyatlarına zam beklentisi oluştu. Perşembe geceden geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 70 kuruş zam bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Donbask ve Lugansk'ı işgal edeceğini ilan etmesi üzerine brent petrol fiyatlarında tarihi zirve geldi. Uzmanlara göre bu gerilim bitmezse benzinin litre fiyatına perşembe geceden itibaren geçerli olmak üzere 70 kuruş zam geleceği düşünülüyor.

Uzman Öğretmenlik Başöğretmenlik Telegram Grubu Uzman Öğretmenlik Başöğretmenlik Telegram Grubu

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal kararı almasını yorumlayan uzmanlar, Kuzey Karadeniz'deki gerilimin en hızlı etkisinin akaryakıtta görüleceğine dikkat çekti. Karar yazarı ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, Petrol fiyatlarındaki hareketliliğe de bağlı olarak perşembe günü benzine 70 kuruş zam geleceğini belirtti.

Petrol fiyatları yarın düşmezse...
Ekonomist Demir, ''Doların yönü yukarı. Bu bir varsayım ama bugün petrol fiyatı bu seviyede kapatıp, yarın da düşmezse perşembe gecesi 70 kuruş benzine zam gelebilir. Gerilim ve fiyat gevşerse bu durum değişir. Gerilimin en hızlı etkisini akaryakıtta görmüş oluruz.'' ifadelerini kullandı.

Gerilim Türkiye'ye zam olarak yansıyacak
Ukrayna gerilimini yorulmayan Karar yazarı ekonomist İbrahim Kahveci ise, ''Gerilim Türkiye'ye yeni bir pahalılık dalgası olarak yansıyacak. Mevcut Rusya-Ukrayna krizi benzin fiyatlarına zam getirecek'' şeklinde yorumladı.