Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri kapsamında ilkokul ve ortaokullarda görev yapan okul yöneticileri ile İstanbul'da bir araya geldi.

Öğretmen ve yöneticilerin mesleki gelişimlerini destekleme ile ilgili ikinci en önemli açılımın Öğretmenlik Meslek Kanunu olduğunu söyleyen Özer, "Bu ülkede 60 yıldan beri tüm şûralarda, formal ve informal eğitimle ilgili tüm platformlarda sürekli dile getirilen, öğretmenliğe has bir kanunun olması özleminin tezahürüdür." dedi.

Özer şöyle devam etti: "Öğretmenlik Meslek Kanunu bu hâliyle son değildir, sadece bir başlangıçtır. 'Yani öğretmenlik meslek kanunu bu kadar mı?' diye zihinlerde bazen sorgulamaya yol açabiliyor. Biz de diyoruz ki bu bir başlangıçtır, ilaveler ve iyileştirmeler elbette yapılacaktır. Önemli olan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun olmasıdır. Kanun, eğitimde 20 yıllık dönüşümün taçlandırılmasıdır. Hükûmetimizin de Millî Eğitim Bakanlığının da öğretmene ne kadar değer verdiğinin en somut göstergelerinden biridir. Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki haklar ve kariyer sistemiyle ilgili düzenlemeler de inşallah 2023'te, bu yılın sonunda, 2024'te yeni ilavelerle öğretmenlerimizi ve eğitim sistemimizi çok daha güçlü hâle getirecek şekilde yeni açılımlarla güçlenmeye devam edecek."

Kariyer siteminin ilk kez yürürlüğe giren bir düzenleme olmadığını vurgulayan Özer, 2004'te ve daha önceki dönemlerde yürürlüğe giren ama kota gibi farklı sebeplerden bazı maddeleri iptal edilen bir düzenleme olduğunu, ancak yeni Kanun ile sorunların minimize edildiğine işaret etti. Türkiye'de öğretmenlik kariyerinin diğer memurlara göre en uzun kariyere sahip olduğunu ama öğretmenlerin sistemin içinde kendilerini geliştirdikleri zaman bunun özlük hakkında ciddi bir iyileşmeyi de beraberinde getirdiğini söyledi. 

Öğretmenlerin özellikle doktora yaptıktan sonra sistemden çıkmayıp sistemin içinde katkı vermeye devam etmelerini istediklerini dile getiren Özer, uzman ve başöğretmenlik sınavı ile ilgili olarak "Şartları tutan öğretmenlerimizin yüzde 95'i eğitimlere başvurdu. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99'u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimizin bugün itibarıyla yüzde 96'sı sınava başvurdu. 2023'te çok sayıda uzman ve başöğretmenimizle eğitim sisteminde çok daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz." diyerek manipülasyonlara rağmen kendilerine güvendikleri için öğretmenlere teşekkür etti. 

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

Editör: Admin Admin