Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kayseri programı kapsamında gerçekleştirilen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda kentte görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Okul yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki gelişimleri

Bir toplumun ve eğitim sisteminin öğretmeni kadar güçlü olduğunu dile getiren Özer, "O zaman öğretmen güçlüyse toplum da o kadar güçlüdür." ifadesini kullandı. Öğretmenlerin desteklenmesi için yapılanları anlatan Özer, şunları söyledi:

"Öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini destekleme yönünde okul temelli mesleki gelişim programını hayata geçirdik. Okul yöneticilerine 'Okullarınızdaki öğretmenlerin hangi eğitimi alacağına siz karar vereceksiniz. Biz sadece bütçeye göndereceğiz.' dedik. 2020 yılında öğretmenlerin mesleki gelşimi için kullanılan bütçe  8,9 milyon liraydı, bu seneki bütçeyi 290 milyona çıkardık. Bunun 210 milyonunu okullara gönderdik. Okul temelli mesleki gelişim eğitimini dizayn etmeleri için. Kullanılan miktar da 6,5 milyon lira. Okullarımızın neye ihtiyacı varsa onun bütçesini bizim gönderdiğimiz bütçeden kullanın. Diğer taraftan başarı hikâyeleri yaygınlaşsın diye okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin hareketlilik programını başlattık. 2020 yılında öğretmen başına düşen eğitim saati 44 saatken 2021 yılında bu, 92 saate çıktı. Hedefimiz 120 saatti. Geldiğimiz nokta 192 saat. Son otuz kırk yılın rekor eğitim sürecine girmiş olduk. Biz istiyoruz ki okulumuzdaki okul yöneticimiz, öğretmenimiz ne isterse kişisel gelişimiyle ilgili destek verelim. Sizlere yârenlik edelim. Okulunuza bütçe gönderelim. Okullarınız sağlıklı, güvenli eğitim ortamları olsun. Çok daha güçlü hâle gelsin ve öğrencileriniz orada mutlu bir şekilde eğitim alsınlar."

Bu ülkede öğretmene mahsus bir kanun yoktu

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 60 yıllık bir özlem olduğunu ifade eden Özer, "Bu ülkede öğretmene mahsus bir kanun yoktu. Bu bir başlangıçtır. Burada önemli olan, böyle bir kanunun yayınlanmış olmasıydı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, kıymetli vekillerimize çok teşekkür ederim." dedi. Özer, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'nda  uzman öğretmen adaylarının 180, başöğretmen adaylarının 240 saat olarak aldığı eğitimin değerlendirileceğini belirterek konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Yeni bir unvan ihdas edilmiyor, bunlar 2004'ten itibaren var. Gelinen noktada, şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95'i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu, toplam 614 bin öğretmen. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99'u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimizin yüzde 96'sı da sınava başvurdu. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizim derdimiz sizlerin çok daha güçlü olması. Tüm bu süreçlere verdiğiniz emeklerden dolayı çok teşekkür ediyorum."

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

Editör: Admin Admin