Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,''öğretmenlerle İstanbul buluşması'' kapsamında Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Merkezi'nde her ilden öğretmenlerle bir araya geldi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Bakan Özer, şöyle konuştu: 

"14 Şubat 2022 yılında yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece bir başlangıçtır. Nihai kanun değildir. Her kanun gibi toplumsal taleplere göre yeni ilavelerle zenginleşecek, gelişecek olan bir kanundur. Önemli olan bu kadar büyük bir eğitim sistemine sahip olan bir ülkede öğretmenlere mahsus bir kanunun olmasıdır."

"Öğretmenler, meslek kanununa ilişkin maniplasyonlara prim vermedi"

Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki kariyer sisteminin yeni olmadığının da altını çizen Özer, 2005 yılındaki uygulamada kota olduğunu bu kez kotanın kaldırıldığını söyledi. Yapılacak sınavın öğretmenlerin yeterliklerini değil almış oldukları eğitimi değerlendirmeye yönelik olduğunu bir kez daha hatırlatan Bakan Özer, "Yaklaşık 614 bin öğretmenimiz başvurdu.  614 bin öğretmenin tamamı ilk sınavda başarılı olduğu zaman hepsi uzman öğretmen veya başöğretmen olacak." dedi. 

Bu süreçte birilerinin öğretmenler ile Bakanlık arasına girdiğini de dile getiren Özer, öğretmenlerin bu maniplasyona prim vermediğini şu verilerle anlattı: 

"Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95'i uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvurdu. Yaklaşık 614 bin. Bu öğretmenlerimizin yüzde 99'u eğitimlerini tamamladı. Gelirken de biraz önce genel müdürümüze başvuruları sordum. Dün itibarıyla eğitimini tamamlayan 526 bin 159  öğretmenimiz yani yüzde 88'i başvurularını tamamladı. Başvuru pazartesi gününe kadar devam edecek."

Bu konuda sosyal medyada koparılan fırtınalarla gerçeklerin farklı olduğunun anlaşıldığını anlatan Özer, "Bunu görmekten gerçekten büyük mutluluk duyuyorum. Sizlere bize güvendiğiniz için en içten şükranlarımı sunuyorum. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman çözemeyeceğimiz hiçbir problem olduğuna inanmıyoruz. İki tane de örnek kitapçık yayınladık ve herkes gördü ki bir problem yok çünkü biz sizlerin zaten uzman öğretmen olmanızı istiyoruz. Başöğretmen olmanızı istiyoruz. Sınavı yapacak olan başka bir kurum değil, Millî Eğitim Bakanlığı...Bu eğitimler daha önce de açıkladığım gibi her yıl tekrarlanacak bir defaya mahsus olan eğitimler veya sınavlar değil." ifadelerini kullandı.  

Tüm Bakanlık bürokratlarının bu konuya ilişkin illerde, ilçelerde öğretmenlerin görüşlerini aldığını da hatırlatan Özer, sınavla ilgili hiçbir değişikliğin olmayacağını tekrarladı. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldıktan sonra lisansüstü eğitim yapan öğretmenler ve uzman öğretmen olduktan sonra hizmet yılı nedeniyle başöğretmen olmadan emekli olma durumundaki öğretmenler için kanunda iyileştirmeler yapılacağını anlattı. 

Öğrenciye, öğretmene ve okul yöneticisine temas hiçbir politikanın geçerliliğinin olmadığını belirten Özer, bu kapsamda 4 ay önce okul yöneticileri ile İstanbul buluşmalarının başlatıldığını anımsattı. 2022 yılı sonuna kadar tüm okul yöneticilerini İstanbul'da toplamaya karar verdiklerini belirterek bu konudaki destekleri dolayısıyla kültür tarihi ve medeniyet bilinci programlarının hazırlarına katkı veren Erhan Afyoncu ve Kemal Sayar'a teşekkür eden Özer, şunları söyledi: 

"2022 yılının sonuna kadar bunu tamamlamak üzere yola devam ederken ikinci adımı atalım. Öğretmenlerimizle de İstanbul'da buluşalım. İşte bu buluşma o buluşmanın devamı olarak eş zamanlı olarak yürüyecek olan bir program."

Söz konusu öğretmen buluşmalarda Türkiye'nin farklı noktalarından gelen öğretmenlerin görüşlerinin alınacağını, eğitim sisteminin daha güçlü kılınması için istişareler yapılacağını kaydeden Özer, yeni eğitim yılı hazırlıklarına da değindi. Son 19 yılda eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ücretsiz dağıtılan kitap uygulamasının devam ettiğini, 153 milyon ders kitabının öğrencilerle buluşturulduğnu söyleyen Özer, "Ama bir ilave yaptık. Yıllardan beri eğitim sistemimizdeki kronik problem olan ve okullarımızın sürekli töhmet altında bırakan yardımcı kaynakla ilgili problemi çözmek için çok ciddi emek harcadı arkadaşlarımız. 136 milyon yardımcı kaynağı çocuklarımızla buluşturduk. Ekim ayında 20 milyon ekle devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

 Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okullara 3,9 milyar lira ödenek gönderildiğini kaydeden Özer, "Okullarımızın şu ana kadar kullandığı para miktarı 2,5 milyar. 1 milyar 400 milyon hâlâ hesaplarda." dedi. 

Önümüzdeki haftalarda başlayacak bur uygulamayı da duyuran Özer, şunları söyledi: 

"Öğrencilerin mevcut durumunu tespit etmemiz ve eksikliklerini giderecek şekilde telafi mekanizmaları, destek mekanizmaları üretmemiz gerekiyor. Önümüzdeki haftalarda son hazırlıklar bitti. İlk kez 5'inci sınıftan 12'nci sınıfa öğrenci ve öğretmenin aktif olarak kullanacağı bir destek sistemini kamuoyuyla paylaşacağız. 50.000'in üzerinde sorunun olduğu bir sistem olacak. Öğretmenler elektronik ortamda otomatik olarak istedikleri üniteyle istedikleri soruları hazırlayabilecekler. Böylece ölçme değerlendirmeyle ilgili de tüm Türkiye'de bir yakınsama ortaya çıkmış olacak."

Bakanlığın öğretmenlerin daha iyi ortamlarda çalışması için gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiğini kaydeden Özer, İstanbul buluşmalarının hayırlara vesile olmasını dileyerek tüm öğretmenlere sevgilerini sunduğunu belirtti.

Editör: Admin Admin