Son günlerde Kırşehir'de çocuklar arasındaki gribal salgın nedeniyle İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, Kırşehir Valiliği'ne çağrıda bulunarak okulların tatil edilmesi gerektiğini bildirdi.

Okullarda gribal enfeksiyon salgınının durmadan artmaya devam ettiğini belirten Satılmış sözlerini şu şekilde sürdürdü ;
'' Okullardaki salgının koronavirüs benzeri olduğu söyleniyor ancak korona gibi çözümler üretilmiyor. Bu durum hem eğitim öğretimi hemde toplum sağlığını tehdit etmektedir. Koronavirüs döneminden sonra gevşetilen tedbirler nedeniyle özellikle çocuklar şimdi gribal enfeksiyon salgınıyla mücadele ediyor. Okullardaki çok büyük bir salgın oluştu, hatta bu durumla ilgili halkın bilgilendirilmesi de gerekiyor. Toplumsal bilinçle acil çözüm bulunmalıdır.


Kırşehir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğüne açık çağrımdır.Okulları kısa süreli tatil edin, eğitime ara verin. Bazı illerde okulların tatil edildiğini öğrendik, Kırşehir’de de tatil edilebilir.Bir çok aile evlatlarını okula göndermiyor, özellikle ana sınıfı, ilk ve orta okullardaki öğrencileri olan aileler kendince çözüm yolu bulmaya çalışıyor. Bazı okullarda ise öğretmenlerin hasta oldukları ve rapor alarak okula gelemediklerini de duyuyoruz.Öğretmenlerin aldıkları raporlar öğrencilere, öğrencilerin okullara gitmemesi de, her iki tarafa da zarar vermektedir.


Daha kötü bir durum ise okullardaki salgından sonra ailelere geçti. Bunun devamıyla şimdide hastanelerdeki yoğunluğun tarifi mümkün değil. Özellikle çocuk servisi, kulak burun boğaz ile göğüs polikliniklerindeki yoğunluktan dolayı hasta sırası bile alınamıyor. Akşam ve gece ise acil servisteki sıralar ise felaket seviyede. Yaşanan bu salgına karşı Kırşehir Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü acil çözüm bulmalıdır.

Kaynak: kirsehirhaberturk.com

Editör: Admin Admin