2022 yılının son haftalarına girdiğimiz şu günlerde özellikle yüksek enflasyon yaşanırken memur ve memur emeklilerinin zam oranı merak edilmektedir. Son dönemlerde öğretmenleri de yakından ilgilendiren özellikle başöğretmen ve uzman öğretmen maaşları hakkında gerçeği yansıtmayan çokça haber yapılmakta, kamuoyu yanıltılmaktadır.

 Bu yazımızda 2023 yılı Ocak-Haziran dönemi için geçerli olabilecek maaş artışıyla, sözleşmeli öğretmen ve derece ve kademeleriyle birlikte öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen maaşlarını ele alacağız.

 Bilindiği üzere 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği 2023 yılının ilk altı aylık döneminde öğretmenlerin maaş, ek ders ve bazı diğer ödemelerine %8 ve enflasyon farkı oranında zam yapılacak. Enflasyon farkının kesinleşmesi için TÜİK tarafından Kasım ve Aralık aylarına ait TÜFE verilerinin açıklanması gerekmektedir. Kasım ayı enflasyonu 5 Aralık 2022 Pazartesi Günü, Aralık ayı enflasyonu ise 3 Ocak 2023 Salı Günü açıklanacaktır. 3-4 Ocak 2023 tarihinden önce memur ve memur emekli maaşları kesinleşmeyecektir.

 Dolayısıyla öğretmen maaşlarının 2023 yılı Ocak ayında ne kadar olacağı henüz kesinlik kazanmamıştır. Ancak, Merkez Bankası tarafından yapılan Piyasa Katılımcıları Anketi ile Anadolu Ajansı Finans'ın gerçekleştirdiği aylık enflasyon beklenti anketi ile TÜİK'in açıkladığı veriler oldukça yakın olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda MB ve AA'nın aylık enflasyon beklenti anketleriyle TÜİK'in açıkladığı rakamların çok büyük oranda benzeştiği görülmektedir.

 Kasım ayı enflasyonu için AA'nın anketi %3,10 olurken MB anketinde %3,14 oranı karşımıza çıkmaktadır. Yine MB'nin anketinde Aralık ayı enflasyon beklentisi %3,16 olmuştur. Dolayısıyla yılın son 2 ayında enflasyonun aylık %3 civarında artış göstereceği değerlendirilmekte olup, Kasım ayı enflasyonunu AA ve MB anketlerinin ortalaması olan %3,12 oranını ve Aralık ayı enflasyonunu %3,16 olarak varsaydığımızda;

Tabloya baktığımızda çok büyük bir sürpriz olmazsa son altı aylık enflasyonun yaklaşık %18,74 olarak gerçekleşeceği görülmektedir. Buna göre memur ve memur emeklileri 2022 yılı Temmuz ayında %7 zam aldığı için yeni zam döneminde %11,74 oranında enflasyon farkı almaya hak kazanacaktır. Ocak ayında yapılacak %8 zam ve enflasyon farkı ile öğretmenlerin maaşları da yine tablodaki varsayıma göre %19,74 oranında artacaktır.

 Buna göre sözleşmeli öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmenlerin 2023 yılı Ocak-Haziran dönemi maaşları yaklaşık olarak şöyle gerçekleşecektir:

 Tabloda %19,74 oranında zam olması halinde bekar, aile-çocuk yardımı ve dil tazminatı almayan, bireysel emeklilik kesintisi bulunmayan, İLKSAN ve sendika üyeliği olmayan öğretmenler için %15 vergi dilimi esas alınarak hesaplama yapılmıştır. 

  %19,74 zam oranına göre 2023 Ocak- Haziran döneminde bazı ödemeler şöyle olacaktır:

  Toplu Sözleşme İkramiyesi: 797,25 TL

  Aile(Eş) Yardımı: 855,19 TL

  Çocuk(0-6 Yaş) Yardımı: 188,12 TL

 Çocuk(6+ Yaş) Yardımı: 94,06 TL

 Engelli Çocuk(0-6 Yaş) Yardımı: 282,18 TL

 Engelli Çocuk(6+ Yaş) Yardımı: 141,09 TL

 Ayrıca, sendika aidatı bağlı bulunulan sendika üyeliğine ve kıdeme göre değişse de yaklaşık 75 TL, İLKSAN üye aidatı ise ortalama 225 TL olacaktır.

 Bu haberde yer alan maaş ve diğer tutarların hesaplaması AA ve MB'nin enflasyon anketlerine göre yapılmış olup kesin veriler TÜİK'in 2022 yılı Kasım ve Aralık aylarına ait TÜFE oranlarını açıklamasıyla belli olacaktır. 

 Öte yandan Toplu Sözleşme haricinde ekstra bir seyyanen zam, refah payı vb. iyileştirmelerin yapılması durumunda maaş ve diğer ödemelerde de değişiklik olabilmesi mümkündür.

kaynak: ogretmenmeb.com

📌 Türkiye'nin En Büyük Öğretmen paylaşım grubuna katılın! https://t.me/ogretmengundemi

Öğretmenin gündemini yakından takip edin:📌 Türkiye'nin En Büyük Öğretmen paylaşım grubuna katılın! https://t.me/ogretmengundemi
ÖĞRETMENİN gündemini instagramdan takip edin: Instagram OgretmenX Sayfası İçin TIKLAYINIZ

Editör: Admin0 Admin0