Türkiye kurak geçen yaz mevsiminin ardından soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Uzmanlar kar yağışı için peş peşe uyarılarda bulundu.

Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı hava dalgası tüm Türkiye'yi etkisi altına aldı. Yurdun batı kesimlerinden başlayan yağışlı hava kütlesi, ülkenin doğusuna doğru ilerlemeye devam ediyor.

Hafta sonu içinse kar yağışı uyarısı geldi. Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, hava durumu ile ilgili canlı yayında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İşte Öztel'in o açıklamaları;

KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENEN YERLER

"Türkiye'de bugün yağmurlu bir salı gününe uyandık. Batı bölgelerden yağmurlar yavaş yavaş ayrılıyor. İç Anadolu'nun doğusunda ve Karadeniz'de bugün kuvvetli yağacak. Kuvvetli yağışların risk oluşturabileceği alanları söyleyelim.

Giresun, Ordu çevresinde ve Artvin, Rize etrafında ve Doğu Akdeniz'de Hatay ve Gaziantep bugün kuvvetli yağış altında. Doğu Anadolu'da Erzincan, Elazığ arasında kuvvetli yağıyor. Doğu Anadolu'da saatlerce yağacak bu yağmur ve bölgede bazı yerlerde saydığım 56 merkezde su baskınları tehlikesi riski var.

DOĞUDA KAR, BATIDA YAĞMUR

Doğudaki kuvvetli yağışlar henüz kar şeklinde değil. Sıcaklık yüksek olduğu için yağmur olarak düşüyor ama cuma günü ve cumartesi günü özellikle hafta sonuna doğru perşembe gecesinden sonraki iki gün bu kesimde Doğu Anadolu'da yağışlar biraz kar şeklinde de atıştırabilir. Türkiye'nin doğusuna mevsimin ilk kar yağışı geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Ama bu sefer daha geniş alanlarda, daha kuvvetli, biraz daha örtüsü kalın kar görebiliriz.

Batı bölgelerdeki kar severler, kış severler biraz bekleyecek. Batı bölgelerde kar yağışları ile ilgili yeni bir haber yok. Pazar, pazartesi yani bu hafta sonu Uludağ ve belki 2000 metre civarında olan Batı Karadeniz dağlarında biraz kar görebiliriz.

Türkiye'de batıda da, doğuda da yağışlar  kesiliyor. Ancak perşembe günü sabah saatleri tekrar İstanbul'da da, Marmara'da da, Batı Karadeniz'de de, bir yağmur geçişi bekliyoruz. Perşembe günü yine sabaha dikkat.

İSTANBUL'DA NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Prof. Dr. Orhan Şen de kar yağışı ile ilgili açıklamada bulundu. Şen, “İstanbul ve Ege bölgesi için şuan söz konusu değil. Bu haftanın sonunda ve önümüzdeki haftanın başında Anadolu’da kar var. Karadeniz’in iç kesimleri, Erzurum ve Sivas’ta kar var. İstanbul’da muhakkak kar yağacak ama ne zaman göreceğimize gelirsek Ocak, Şubat aylarında olacak” dedi.

Kaynak: haber7.com

WHATSAPP KANAL ve GRUPLARIMIZA DAVETLİSİNİZ!

ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8
* Whatsapp gruplarda ad, soyad, tel bilgilerinizin diğer kişilerin görmemesi için düzenleyebilirsiniz.

ÖğretmenX Haber Paylaşım Kanalı (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp kanalı) 
https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z 
* Whatsapp kanalda ad, soyad, tel diğer bilgilerinizi diğer kişiler kesinlikle  göremez. Kullanmak için whatsapp güncellemeniz gerekir.

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Bakan Şimşek'den Mayıs, Temmuz Enflasyon Açıklaması! Temmuz Memur Zammı Değerlendirmesi Bakan Şimşek'den Mayıs, Temmuz Enflasyon Açıklaması! Temmuz Memur Zammı Değerlendirmesi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin Admin