Uzmanlar tarih verdi, kar geliyor !

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi akıllara "Kar yağışı ne zaman olacak?" sorusunu getirdi. Yoğun kar yağışı için tarih veren uzmanlar en çok İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli gibi illerin etkileneceğini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 28 Kasım hava durumu raporunu yayımladı. Yapılan son değerlendirmelere göre çok sayıda il için çok kuvvetli sağanak yağış beklenirken uzmanlar ise İstanbul'da etkili olması beklenen kar için tarih verdi.

10 Aralık tarihinden itibaren kış ayının etkilerinini hissedilmeye başlanacağını belirten uzmanlar soğuk ve sert bir kış yaşanacağını ifade ediyor.

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege ile Denizli, Manisa çevreleri ve İstanbul'un kuzey ilçelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Muğla çevrelerinde kuvvetli, Datça, Bodrum ve Marmaris'de yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

MARMARA BÖLGESİ İÇİN KAR UYARISI

Öte yandan uzman isimler Marmara Bölgesi için kar tarihi verdi.

Uzmanlar İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerlerin ocak ayında yoğun kar yağışı etkisi altında olacağını belirtiyor.

Kasım ayında olmamıza rağmen hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Özellikle İstanbul Kasım ayında adeta baharı yaşadı.

Haliyle "Türkiye genelinde kar yağışı ne zaman etkili olacak?" sorusunun cevabı merak konusu oldu. Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, A Haber canlı yayınında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, şu ifadeleri kullandı: 

Mevsim itibarıyla Aralık ayı girmek üzere. Havalar soğumaya başladı. Dünya modellerine baktığımızda, ocak, şubat ve mart aylarında kar yağışını bekliyoruz.

Neden? Kutuplardaki buzulların artması, Sibirya'daki yoğun kar yağışlarının aralıksız devam etmesi o bölgedeki soğuk hava kütlelerinin etkisini Türkiye'ye doğru sarkacağını gösteriyor.

Karadeniz üzerinden aralık ayı sonu itibarıyla bekliyoruz aralıklı da olsa. Mart ayına kadar kar yağışlarına neden olacak.

Uzmanlar uyardı: Lapa lapa kar yağacak. Bu bölgeler aman dikkat! Uzmanlar uyardı: Lapa lapa kar yağacak. Bu bölgeler aman dikkat!

La Nina etkisi de var tabii. Bu zaten 1 yıldan fazla devam ediyor. Mayıs ayına kadar La Nina yavaş yavaş etkisini kaybedecek.

Kar yağışı ne zaman başlayacak?

İSTANBUL'A NE ZAMAN KAR YAĞACAK?

Tahminler doğrultusunda Aralık ayının son haftasında ve ocak ayından itibaren aralıklı olarak kar yağışı bekliyoruz.

Tabii ki Karadeniz ve Balkanlar üzerinden geleceği için Sibirya kökenli olacaktır. Okyanuslar ve denizlerimiz sıcak halen.

Deniz etkisini de artırarak bir girdap oluşturup alçak basınç hareketleriyle karaya çıktığı zaman hızlanacaktır.

Geçen sene 24 Ocak'ta İstanbul'daki yoğun kar yağışının benzerlerini görebileceğiz.

KAR YAĞIŞINDAN EN ÇOK İSTANBUL, BURSA, BOLU, KOCAELİ, ÇANAKKALE, TEKİRDAĞ VE BALIKESİR GİBİ İLLER ETKİLENECEK

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, yaptığı değerlendirmede Aralık'ın 10-15'i arasında ilk ciddi kış provası yapılacağını aktardı.

Bozkurt sözlerine şu şekilde devam etti:

"Aralık'ın 20'sinden sonra özellikle yılbaşından itibaren 2022-2023 La Nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz.

Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek."

Kaynak: haber7