Uzman Öğretmen-Başöğretmen Telegram Kanalımıza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili 180 ve 240 saatlik eğitimlerin içeriği ve tarihiyle birlikte yapılacak yazılı sınava ilişkin tüm detayları kamuoyu ile paylaştı.

 Fiilen görevde olan öğretmenlerden uzman öğretmenler ve başöğretmenlerin öğretmenlere göre ne kadar fazla maaş alacaklarını, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitim öğretim tazminat oranları çerçevesinde değerlendirdik.

Öğretmenlerin emekli olduklarında uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı ile emekli olmuş olmaları emekli maaşlarını ve ikramiyelerini de fazla almalarını sağlar mı? sorusunun cevabını bu yazımızda vereceğiz.

 Uzman öğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatının %60'a ve başöğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatının %120'ye çıkarılması sadece fiilen görevde iken ek bir ödeme sağlamaktadır. İlgili ödeme kalemi emekli maaşına veya emekli ikramiyesine yansımamaktadır.

 MEB'de şu an görevde bulunan uzman öğretmenler ve başöğretmenler emekli olduklarında öğretmenlerle aynı emekli maaşını alacak ve aynı ikramiye kendilerine ödenecektir. Dolayısıyla öğretmen, uzman öğretmen veya başöğretmen olarak emekli olmuş olmanın emekli maaş ve ikramiyesine hiç bir katkısı yoktur.

*Hesaplamalar 2022 yılı Ocak-Temmuz dönemi verilerine göre yapılmıştır.

kaynak: ogretmenmeb.com

Uzman Öğretmen-Başöğretmen Telegram Kanalımıza Katılmak İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilişim