Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Buna göre 10 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapmış kişiler ise Başöğretmen unvanını elde ediyor. Tabi bu unvanlarla birlikte mali ve özlük hakları da geliyor. Lakin eğitimleri tamamladıktan sonra yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora yapanlar ise bu sınavlardan muaf oluyor.

Mahmut Özer çalışmalar tamamlandı demişti!

Uzman öğretmenlik düzenlemesi açıklandığında sınav şartının koşulması kamuoyunda ciddi tepki yaratmış, muhalefetinden sendikalara kadar pek çok yerden sesler yükselmişti. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bu eleştirilere kulak asmasa da çözümü sınav sorularını kolay yapmakta bulmuştu.

Eski Bakan Mahmut Özer gitmeden önce söz verdiği konulardan biri de uzman öğretmenlik düzenlemesi olmuştu. Buna göre uzman öğretmenlik 5 yıla inecekti. Mahmut Özer ayrıca çalışmaların tamamlandığını ve Meclis açılır açılmaz kanun teklifi olarak sunulacağını söylese de konuyla alakalı henüz bir gelişme yaşanmadı.

Yusuf Tekin öğretmenlerin beklentisini karşılasa da..

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise ''Öğretmenler Odası Buluşmaları'' kapsamında yapmış olduğu açıklamada sınav şartının kaldırılacağı, sürelerin kısalacağı ve ücretli öğretmenlikte geçen sürenin hizmet süresine sayılması konusunda çalışma yapacaklarını belirtmişti. Bakan Yusuf Tekin öğretmenlerin beklentisi doğrultusunda adım atsa da öğretmenlere konu hakkında kötü haber geldi.

Kötü haber geldi!

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik tazminatlarına Temmuz ayında sadece yüzde 17.55 oranında zam geldi. Öğretmenlerin talebi kariyer basamakları tazminatına zam gelmesi olsa da bütçe imkanları doğrultusunda bu konuya sıcak bakılmadığı bildirildi. (kaynak: kamuajans.com)

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin0 Admin0