Uzman öğretmenler ve başöğretmenler, öğretmenlere göre 2023'te ne kadar fazla maaş alacak? İşte tüm detaylar...

Öğretmenlik Kariyer Basamaklarına ilişkin atılan adımlardan sonra 2023 yılının Ocak ayından geçerli olmak üzere uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimini tamamlayıp sınava giren öğretmenlerden bu unvanlardan herhangi birine sahip olanların öğretmenlere göre ne kadar fazla maaş alacağı merak edilmektedir. 2023 yılından itibaren uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin alacakları maaş farkındaki detaylar...

📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

 Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 8. maddesi gereği(1/15/2023'te yürürlüğe girecek) uzman öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatı %60, başöğretmenlerin eğitim öğretim tazminatı ise %120 oranına çıkarılmıştır.

 Kamuoyunda bilinen uzman öğretmenlere bin lira, başöğretmenlere 2 bin lira ilave ödeme yapılacağı bilgisi doğru değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili yaptığı açıklamanın ardından zam dönemleri geçmiş,  2023 yılı Ocak ayındaki zamdan bahsedilmemiştir.

 2022 yılının Temmuz ayında öğretmenlere %7 ve enflasyon farkı zammı yapılmış olup, 2022 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon farkı %42,69 olarak hesaplanmıştır. Öte yandan 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği 2023 yılının Ocak ayında %8 ve enflasyon farkı oranında zam yapılacaktır.

 2022 yılının Temmuz ayından Aralık ayına kadar aylık enflasyon %0 kabul edildiğinde, 2023 yılı Ocak ayında öğretmenlere göre uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarından kaynaklı alacakları ilave ücretler şöyledir:

 Uzman Öğretmenler: 2.038,07 TL

 Başöğretmenler: 4.121,14 TL

*Hesaplamalar 25 yıl hizmeti bulunan derece ve kademesi 1/4 olan bekar kamu personeli üzerinden %15 vergi dilimine göre yapılmıştır.
 Öte yandan TÜİK tarafından açıklanacak olan 2022 yılı Temmuz ayı enflasyonu ile  Aralık ayına kadar oluşacak enflasyon ile enflasyon farkı ödemelerinin artacağı, 2023 yılında uzman öğretmenlerin yaklaşık olarak ilave 2 bin 500 lira, başöğretmenlerin ise yaklaşık olarak ilave 5 bin lira fazla ödeme alacağı değerlendirilmektedir.
 Uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilen ilave ödeme, her altı aylık zam döneminde artacak, öğretmenler ile uzman öğretmenler ve öğretmenler ile başöğretmenler arasındaki maaş farkı giderek artacaktır.
Kaynak: ogretmenmeb.com
Editör: Admin Admin