Türk Eğitim-Sen (Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası) Genel Başkanı Talip Geylan, "Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda (ÖMK) yeni süreç, kapalı kapılar arkasında 'Ben Bilirim' anlayışına saplanmadan yürütülmelidir" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in geçtiğimiz günlerde Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik yaptığı açıklamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun herkes önünde tartışılması gerektiğini belirterek, "ÖMK'da yeni süreç, kapalı kapılar arkasında 'Ben Bilirim' anlayışına saplanmadan yürütülmelidir" diye konuştu.

ÖMK'nın çıkarılmasının olumlu bir adım ve bir mevzii olarak gördüklerini dile getiren Geylan, kanunun adına yakışır şekilde zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

GEYLAN: HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

Türk Eğitim-Sen'in, dört yıl süresince birçok çalışma yürüttüğünü, girişimlerde bulunduğunu, ve 20 Ocak 2023 ile 23 Ocak 2023 tarihleri arasında da 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı' yaptığını hatırlatan Geylan, "Sendika olarak ÖMK'nın yeniden düzenlenmesi sürecinde de her türlü katkıyı vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz" açıklamasında bulundu.

'ÖMK İLE İLGİLİ YENİ SÜREÇ KAPALI KAPILAR ARKASINDA YÜRÜTÜLMESİN"

Geylan, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin yaptığı açıklamada, 'Öğretmen arkadaşlarımızın problemleri, itibarı ve çalışma koşulları açısından da yeterli olduğuna inanmıyorum. İyi bir düzenleme ama eksik' demiş. Aynen katılıyorum! Türk Eğitim Sen olarak, sürecin başından beri ÖMK'nın çıkarılmış olmasını meslektaşlarımız bakımından olumlu bir adım ve bir mevzii olarak gördüğümüzü ve fakat kanunun adına yakışır şekilde muhtevasının zenginleştirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Nitekim, dört yıldır yaptığımız birçok çalışma ve girişimin yanı sıra, 20 Ocak 2023 ile 23 Ocak 2023'te düzenlediğimiz 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı' ile de öğretmenlerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda nasıl bir kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ortaya koymuştuk. Sendika olarak ÖMK'nın yeniden düzenlenmesi sürecinde de her türlü katkıyı vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. MEB'den beklentimiz de ÖMK ile ilgili yeni süreci, kapalı kapılar arkasında 'Ben bilirim' anlayışına saplanmadan, öğretmenlerimiz ve eğitimin paydaşlarıyla şeffaf ve paylaşımcı bir istişare yöntemiyle yürütmesidir."

Kaynak: İHA

WHATSAPP KANAL ve GRUPLARIMIZA DAVETLİSİNİZ!

ÖğretmenX Haber Öğretmen Grubu (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp grupları) https://chat.whatsapp.com/HzsyRWyhAICFVYRtIbF2m8
* Whatsapp gruplarda ad, soyad, tel bilgilerinizin diğer kişilerin görmemesi için düzenleyebilirsiniz.

ÖğretmenX Haber Paylaşım Kanalı (Türkiyenin en büyük öğretmen whatsapp kanalı) 
https://whatsapp.com/channel/0029Va5SUWqElah0SpnlNU1z 
* Whatsapp kanalda ad, soyad, tel diğer bilgilerinizi diğer kişiler kesinlikle  göremez. Kullanmak için whatsapp güncellemeniz gerekir.

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi
Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik
Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Halka arz haber, bilgi paylaşım grubumuza katılabilirsiniz   https://t.me/+P44GkHZT5rNhODhk

Editör: Admin Admin