7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 1 Ağustos tarihi itibariyle başladı. Oransal zam konusu hakem kuruluna gitse de herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Memurlar 2024 yılı için yüzde 15+10 ve 2025 yılı için yüzde 6+5 oranında zam alacaklar.

2020 Toplu Sözleşme kazanımıyla yüzde 2 baraj sınırının üzerinde üye sayısına sahip olan sendikalara üye olan memurlara 3 ayda bir toplu sözleşme tazminatı ödeniyordu.

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerindeki yeni karar göre bu tazminat artık aylık ödenecek.

Toplu Sözleşmede imza altına alınan yeni karara göre:

''(1) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinin;


a) Birinci fıkrasında yer alan "ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte 750 gösterge” ibaresi “aylık veya ücretleriyle birlikte aylık 250 gösterge” şeklinde,


b) İkinci fıkrasında yer alan “ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık” ibaresi “aylık” şeklinde,
uygulanır.


(2) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinde öngörülen toplu sözleşme ikramiyesi 707 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ödenir.''

Bu düzenlemeye göre, yüzde 2 barajının altında olan sendikalara aylık 125.55 TL, %2 barajının üstünde olan sendikalara da aylık olarak 361.27 TL ödeme yapılacak.

Her ay 361 lira olan toplu sözleşme tazminatı Ocak ayı enflasyon tahmini ve toplu sözleşme zammı eğer 46.73 oranında çıkarsa yüzde 2 baraj sınırı üstünde sendikalara üye olan memurlara aylık 531 Lira ödenecek.

Kaynak: kamuajans.com

-----

Türkiye’nin en büyük öğretmen telegram kanalınıza davetlisiniz: https://t.me/ogretmengundemi

Paylaşıma açık uzman öğretmenlik grubumuzda öğretmenin gündemini birlikte değerlendirebiliriz:
https://t.me/uzmanogretmenlik

Ayrıca sınav görevi kanalımıza görevleri yakından takip edebilirsiniz:  https://t.me/sinavgorevi

Editör: Admin Admin