Diyarbakır ve Mardin arasında anız yangını! Acı haberi Bakan Fahrettin Koca duyurdu: Can kaybı 11'e yükseldi.

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan anız yangını nedeniyle büyük bir alan küle dönerken, yangınla ilgili acı bilanço ortaya çıktı. Rüzgarın etkisi ile büyüyen yangın ekiplerin uzun uğraşları sonucu söndürülmüştü. Yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatılırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yangın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 11'e yükseldiğini açıkladı.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki alanlarda çıkan anız yangını rüzgarın etkisiyle büyüdü. Yangına müdahale için Diyarbakır ve Mardin'den AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ekiplerin müdahalesi sonucunda yangın kontrol altına alındı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 11'E YÜKSELDİ
Yangınla ilgili yeni açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Bakan Koca, "Diyarbakır'ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır'da 5 hasta yoğun bakımda, 4'ü entübe durumda. Şanlıurfa'da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6. Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır'dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin'den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor." dedi.

YANGINLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Yangınlarla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da "Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan ve geniş bir araziye yayılan anız yangınıyla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

Bu 15 İlde Oturanlar Dikkat! Meteoroloji Uyarı Yayınladı! Bu 15 İlde Oturanlar Dikkat! Meteoroloji Uyarı Yayınladı!

Kaynak: AHABER

Editör: Admin Admin