Sert Çıkış! Uzman Öğretmenlik Meselesinde Ağzı Olan Konuşmasın!

Talip Geylan: Kariyer meselesinde ağzı olan konuşmasın!

2022 Yılı Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonuçları açıklandı! TIKLA ÖĞREN 2022 Yılı Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonuçları açıklandı! TIKLA ÖĞREN

Kariyer sınavları tartışmaları kamuoyu nezdinde sürerken, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan kariyer sınavları hakkında açıklama yaptı. Talip Geylan yaptığı açıklamada:

KARİYER MESELESİNDE, AĞZI OLAN KONUŞMASIN! ‘Hizmet yılı esas alınarak öğretmenlerin kariyer planlaması yapılsın’ talebimize, “Kamunun hiçbir alanında sınavsız uzman olunmazken,öğretmenler neden sınavsız olsun?” şeklinde dile getirilen eleştiri gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Uzman öğretmenliği, kamudaki KARİYER UZMANLIĞI ile eşdeğer görmek ve mukayese etmek doğru değildir. Çünkü; Kamunun diğer alanlarındaki KARİYER UZMANLIĞINDA KİŞİNİN YAPTIĞI İŞİN NİTELİĞİ DEĞİŞMEKTEDİR ve yeni pozisyon yeni bir KADRODUR. Örneğin; tıp fakültesinden mezun.....olursunuz, pratisyen hekim olarak atanırsınız, tıpta uzmanlık sınavına girersiniz ve başarılı olursanız belli alanda ihtisas yapar ve o alanın uzman doktoru olursunuz. Bir alanda uzman doktor olabilmeniz için belirli yetkinlik ve yeterlilikleri taşımanız gerekir.
 📌Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik
📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

Nitekim sınav da bu yeterlilikleri ölçmek için yapılır. Uzman doktor olduğunuzda yaptığınız işin niteliği de değişir Ancak MEB’de UZMAN OLMAYAN ÖĞRETMENLE UZMAN ÖĞRETMENİN YA DA BAŞÖĞRETMENİN YAPTIĞI İŞİN NİTELİĞİ AYNIDIR. Uzman öğretmenlik ya da başöğretmenlik için ilave.

yeterlilikler aranmıyor. Ve ayrıca UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK YENİ BİR KADRO DEĞİLDİR. Bu itibarla her önüne gelenin hüküm vermesi, ağzı olanın ulu orta konuşması çok çirkin durmakta ve meseleyi farklı mecralara sürüklemektedir

Gelin, Türk Eğitim-Sen’in makul ve uygulanabilir önerisine kulak verin! 10 yılını dolduran her öğretmen UZMAN, 20 yılını dolduran her öğretmen de BAŞÖĞRETMEN olarak değerlendirilsin… (kaynak: mebpersonel.com)