Son zamanlarda yaşadığı düşüş sebebiyle yatırımcılar tarafından yakın takibe alınan gram altın hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, yeni bir tahminde bulundu.

Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın piyasasının en tanınan isimlerinden İslam Memiş, Ağustos ayında fiyatlarda yaşanan düşüşün ardından ‘altın düşecek mi, yükselecek mi?’ sorusuna yanıt verdi.

Yeni tahminde bulunan Memiş, gram altının 2.500 TL olacağını söyleyerek yatırımcıya seslendi:

''Ekim ayında dolar karşısındaki varlıklarda tekrar bir ralli başlayacak. Bu rallilerin hazırlığını bugünden yapmak lazım. Parite işlemi yapacaklar, elinde dolar bulunduranlara fırsat sunacak.

Gram altın ekranlarda 1658 lira seviyesinde, tabii ki öyle bir fiyat yok. 1703 - 1711 lira serbest piyasalarda. Serbest piyasalarla fiziki taraftaki makas aralığı korunmaya devam ediyor. Ne kadar ons altında düşüş olursa fiziki tarafla makas açılır. Gram altında düşüşü beklemeyi, ons altında düşüş olsa da. Kota geldi malum

İnternet - TV fiyatları, banka kurları ve fiziki altınlar var. Bu üçünde makas aralığı değişiyor. Genelde 50 lirayı geçmiyor ama. Yıl sonuna doğru 1800'lü rakamları, ekim ayına doğru konuşacağız. Bu düşüşler neyi ifade ediyor? Elinde altın vardır, evet şimdi alabilirsin. 2000-2500 lira gram altında görünce 2024'te buraların daha ucuz olduğunu anlayacaksın. Hazırlıkların bugünden yapılması lazım. Altın alma zorunluluğunuz varsa, borcunuz varsa, önümüzdeki yıl gram altında 2500 TL olarak kafanıza yazın. Altın borçlanmanızı tavsiye etmiyorum. Altın borçlanmada da elden alıp verme durumu varsa mutlaka kağıt üzerinde sözleşme yapın ya da bankadan alışveriş yapın, adını koyun. Gereksiz tartışmalar çıkıyor. Bugün bana 100 gram altın verdin, seneye sana 100 gram altın vereceğim diyeceksin.”

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir!

Editör: Admin Admin