Son dakika: Özel okul ücretlerinde zam oranı belli oldu! Bakan Özer'den açıklama

Son dakika haberi: Özel okul ücretlerine yapılacak zam merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanı Özer, 2023 fiyatını TÜFE'yi baz alacak şekilde belirlediklerini kaydederek, "Özel okul zammı yüzde 65 olacak" ifadelerini kullandı.

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİNE NE KADAR ZAM YAPILDI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni yılda yapılacak zam oranıyla ilgili açıklama yaptı. Özer, "TÜFE bez olacak şekilde 2023 fiyatını belirleme kararı aldık. Özel okul zammı yüzde 65 olacak" ifadelerini kullandı. 

Bakan Özer, okul ücretlerine yapılan zammı şu sözlerle duyurdu: 

"Bildiğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığı Ocak ayında açıklanan ÜFE ve TÜFE oranlarını dikkate alarak bir sonraki eğitim-öğretim yılının özel eğitim ücretlerini belirliyor. 

Bakanlık olarak bu sene bir değişikliğe gidiyoruz. ÜFE'den ziyade TÜFE'yi baz alarak 2023 fiyatını belirleme kararını aldık. Hem 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması hem de velilerimizin bu süreçte desteklenmesi bağlamında Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 fiyatlarındaki artışın yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık. 

"VELİLERİ DESTEKLEMEK İÇİN BÖYLE BİR KARAR ALDIK"

Özel eğitim kurumları temsilcileriyle de bu oranı tartıştık. Şunu belirtmem lazım: Buradaki arkadaşların tamamı bu fiyatın yetersiz olduğu yönündeki kanaatlerini bize ifade ettiler. Ben, özgür bir şekilde bu görüşlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine müteşekkirim. Ama biz hem hükümet olarak hem Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 yılındaki enflasyon beklentilerini ve Tüketici Fiyat Endeksi'ni dikkate alarak böyle bir karar aldık. Hem de velilerimizi desteklemek için böyle bir karar aldık ve bu kararı yarından itibaren uygulamaya sokmuş olacağız."

Editör: Admin0 Admin0