İstanbul'da toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar uyarıldı, son tarih verildi!

Milyonlarca İstanbulkart sahibini yakından ilgilendiren duyuru yapıldı. Kullanıcıların, yolculuklarını rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için bu uyarıya dikkat etmeleri gerekiyor. Yeni dönem için tarih verildi. İşte detaylar...

İstanbul'da toplu taşıma kullanan İstanbulkart sahiplerini yakından ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Yeni dönem 1 Ocak 2023 itibarıyla başlayacak. Özellikle aktif olarak toplu taşıma kullananların mutlaka bu uyarıya dikkat etmeleri gerekiyor. İstanbul'da yeni yıldan itibaren toplum ulaşımda kullanılan İstanbulkartların, kişiselleştirilerek kullanılması zorunlu hale geldi.

Şu an aktif olarak İstanbul'da, toplamda 22 milyon aktif İstanbulkart mevcut. Bu kart sahiplerinin üç milyonu ise hala kişiselleştirme işlemi yapmadı.

Kişiselleştirilmeyenlere ayrıcalık yok

Kişiselleştirme işlemi yapmayan İstanbulkartlılar, kartlarını 1 Ocak 2023 itibari ile yine toplu taşımada kullanabilecek ancak kart sahipleri aktarma, ücret iadesi, resmi tatillerde ücretsiz kullanım gibi haklardan muaf tutulacak.

İstanbulkartlar direkt olarak kişiye bağlı olacak

Kişiselleştirme işlemi, kırmızı renkli olan ve herhangi bir kategoriye girmeyen vatandaşların kartları için gerekiyor. Yani Öğrenci, öğretmen, anne, 60-65 yaş gibi statülerde olan vatandaşlar mevcut haklarını korumaya ve kullanmaya devam edebilirler. Vatandaşın mağduriyet yaşamaması için 1 Ocak tarihinden önce İstanbulkart internet sitesinden gerekli işlemleri tamamlaması gerekiyor.

Editör: Admin0 Admin0