Okul servisleri şikayetleri hızla artıyor! İşte iki ayrı haber;

Okul servislerinde tarifeli kazık - Kaynak : Türkiye

Bazı servis şirketleri velilerden ilginç gerekçelerle fahiş taşıma ücretleri talep ediyor. Belediyelerin belirlediği tarifelere uymayan servisçiler "hostes ücreti' 'yeni araba' 'bilgilendirme mesajları' 'kameralı araba' gibi gerekçelerle fiyatları iki katına çıkarıyor. Uzmanlar tarife dışında fiyat isteyenlerle ilgili şikayette bulunulması konusunda uyarıyor.

Her eğitim öğretim yılı başında yaşanan servis ücreti zam tartışmaları, bu yıl daha sert geçiyor. Belediyelerin belirlemiş olduğu tarifelerin dışına çıkan servis şoför veya şirketleri, velilerden fahiş fiyatlar istemeye başladı. Geçtiğimiz günlerde gazetemizin gündeme getirdiği 'Okul servisleri korsanlığa dönüştü' başlıklı haberimiz sonrası velilerden çokça şikayet mesajları aldık. İstanbul UKOME'nin fiyat tarifesine çoğu servis şirketinin uymadığı ortaya çıktı. Hatta bazı şikayetlerde servisçilerin ilginç zam gerekçeleri de yer aldı. Tarifeye uymayan servisçilerin fiyatları artırmak adına 'Hostes ücreti' 'yeni araba' 'bilgilendirme mesajları' 'kameralı araba' gibi farklı sebeplerden ötürü fahiş fiyatlar istediği ortaya çıktı. Zamlı fiyata uymayan velilerin servisler tarafından çocuklarının kabul edilmediği ve mağdur edildiği de iddialar arasında yer aldı.

ÖZEL VE DEVLET AYRIMI OLAMAZ

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, belirlenen fiyatların üzerinde ücret talep edilmesinin yasak olduğunu belirterek, her alanda olduğu gibi servis taşımacılığında da fırsatçılar türediğini ifade etti. Çakar gazetemize verdiği demeçte "Ülkemizde özel okul, devlet okulu diye bir ayrım yok. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) açıklamış olduğu fiyat tarifesi; okul öncesini, ilkokulu, ortaokulu, liseyi, özeli, devleti hepsini kapsamaktadır. Eğer ki vatandaştan çeşitli isimler altında fazla para istiyorlarsa mutlaka İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne başvursunlar. Yine düzeltemiyorlarsa ilçelerindeki Tüketici Hakem Kuruluna muhakkak müracaat etsinler" dedi.

KESİNLİKLE FIRSATÇILIK
Belirlenen tarife içinde hostes ücretlerinin de dahil olduğunu söyleyen Turhan Çakar "Bu tamamen Tüketici Hakları Kanunu'na aykırıdır. Servis şoförü ister, fırsatçılık yapar ama bunu velinin kabul etmesi asla talep edilemez. Ayrıca hostes zaten araçlarda zorunlu. 'Arabam yeni' diye ekstra ücret talep edilemez, bunun kanunu var, tarifesi var. İnsanlar bu kadar mağdur edilmemeli" açıklamasında bulundu.

YUMUŞAK KARNIMIZDAN VURUYORLAR
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise "Ekstra hizmet verdiği için fazla ücret diye bir ücret talebi olmaz. Bunlar ancak diş geçirebildiğine bu tarifeyi uyguluyorlar. Evlatlarımız bizim yumuşak karnımız olduğu için de bazı velilerimiz bunu kabul ediyorlar. Bu fırsatçılığa göz yummayalım. Gerekli yerlere şikayetlerimizi bildirelim" diye konuştu.

KAAN ZENGİNLİ - Türkiye

-------

Fahiş okul servisi ücretine tepki: Veliler ne yapmalı?

İstanbul'da bir veli, kızı için ödediği okul servisi ücretinin tarifenin yaklaşık iki kat üzerinde olduğunu hesaplayınca Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Bunun üzerine servis şirketi ücreti iade edip kızının servis kaydını sildi. Peki servisçilerin öğrencileri listeden çıkarma hakkı var mı? Veliler ne yapmalı? İşte cevabı.

Kaynak : TRT

Okul servisi için ödediği ücretin fazla olduğunu fark etti. Hakkını arayınca kızı servis listesinden çıkarıldı.

Veli Salih Aygül, İstanbul'da kızını okulun anlaşmalı olduğu servise yazdırdı. 17 bin 70 lira ödedi ancak 6 kilometrelik mesafe için yaklaşık 2 kat fazla ücret istendiğini öğrendi.

Öğretmenlere Özel İndirimli Kasım Ara Tatil UMRE Programı! İşte Ayrıntılar Öğretmenlere Özel İndirimli Kasım Ara Tatil UMRE Programı! İşte Ayrıntılar

Aygün, "Haklarımızı aradığımızdan dolayı tüketici hakem heyetine müracaatımız olduğundan dolayı ücretimizin tarafımıza iade edileceği ve bu hizmetin bize sunulmayacağı söylendi. Tüketici hakem heyeti vermiş olduğu bilgide ukome'nin tespit etmiş olduğu benden alabilecekleri maksimum rakamın 9 bin 705 tl olduğunu bunun üstünde bir ücreti alamayacaklarını söyledi" dedi.

Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, "Yönergemizin hiçbir maddesinde yapılan bir davranıştan dolayı şikayet edilirse öğrenci servise alınmaz diye bir kural yok. Yüzde 100, 2 katı belki 6-7 dilim üstünden para hesaplanıyor. Tamamen fahiş bir hesaplama" bilgisini verdi.

Peki böyle bir durumla karşılaşan veliler ne yapmalı?

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı İbrahim Güllü, şöyle konuştu:
"Kanun maddesine aykırı bir durum söz konusu. Hizmet sağlayanlar haklı bir gerekçe olmadan hizmet vermekten kaçınamazlar. Mahkeme tedbiren bu hizmetin devamı yönünde karar verebilir. Burada maddi ve manevi tazminat hakkına da tüketici sahiptir."