Bilindiği üzere okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı ders görevleri 18 saattir. 30 saat derse giren bir okul öncesi öğretmeni veya sınıf öğretmeni, 12 saat ek ders ücreti almaktaydı. Bu 12 saate ek olarak da, hazırlık ve planlama olarak 3 saat, nöbet görevi olarak yine 3 saat ek ders ücreti almaktaydı. Yani 30 saat derse giren bir okul öncesi öğretmeni veya sınıf öğretmeni, 18 saat ek ders ücreti almaktaydı.

Toplu Sözleşme Mutabakat Metni uyarınca, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine, sınıf/şube sorumluluğu (öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri) karşılığında haftalık 2 saat daha ek ders ücreti ödenecek.

Özetle okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri 30 saat derse girdikleri takdirde, toplam 20 saat ek ders ücreti alacaktır.

*Maaş karşılığı: 18

*Zorunlu ders: 12

*Hazırlık ve planlama: 3

*Nöbet görevi: 3

*Öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri: 2

Toplam ek ders: 20

Okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenlerine haftalık ne kadar ek ders ücreti ödenir?

Ek ders saat ücreti brüt 106,52 TL, %15 kesintili 89,73 TL olarak ödenmektedir. Yani okul öncesi öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri haftalık brüt ücretten olursa 2.130 TL, yüzde 15 kesintili olursa 1.794 TL ek ders ücreti alacaktır. (kaynak: ogretmenmeb com)

Okul Öncesi Öğretmenleri Telegram Grubu: https://t.me/okuloncesiogretmenler
SINIF Öğretmenleri Telegram Grubu: https://t.me/sinifogretmenler

Editör: Admin0 Admin0