Ek Ders Ücreti Fazla Olan Öğretmenin Maaşı Azalıyor

Ek ders ücretini fazla alan öğretmenlerin maaşından kesilen gelir vergisi fazla oluyor.

Gelir vergisi muafiyeti olarak bilinen ve tüm çalışanlar için aylık bazda brüt asgari ücrete kadar alınmayan gelir vergisi öğretmenlerin maaş ve ek ders ücreti hesaplamalarında yanlışlık olduğu kanaatine varmasına sebep oluyor. Ek ders ücretinden alınmayan gelir vergisi, brüt asgari ücret olan 5004 liranın üzerinde kaldığında maaştan kesiliyor.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine göre farklılık gösterse de öğretmenlerin ek ders ücreti ilgili ayın 1'i ile 30/31'i arasında hesaplanıp bir sonraki ayda ödeniyor. Geçtiğimiz ay KBS'de yaşanan sorun nedeniyle öğretmenlerin ek ders ücretleri şubat ayının başlarında yapılmış ve dolayısıyla şubat ayındaki ilk ödeme olduğu için ek ders ücreti ödemelerinden vergi kesintisi yapılmamış, kadrolu öğretmenlere 32,96 TL(brüt) üzerinden ödeme yapılmıştır.

Uzman Öğretmenlik Başöğretmenlik  telegram grubumuz https://t.me/uzmanogretmenlik

 Şubat ayında yapılan ilk ödeme ek ders ücreti olduğu için ilk önce ek ders ücreti vergi muafiyeti kapsamında değerlendirilmiş, kalan tutar(varsa) ise maaşta değerlendirilerek 5 bin 4 lirayı aşan kısmından gelir vergisi kesintisi yapılmıştır. Kısacası, şubat ayında ocak ayının ek ders ücreti olan örneğin 2 bin lira ek ders ücreti ödemesi yapılan öğretmenin şubat maaşının 3 bin 4 lirasından vergi kesintisi yapılmamış, 3 bin 4 lirayı aşan kısmından %15 gelir vergisi kesilmiştir.

 Bundan sonraki aylarda ek ders ücreti ilgili ayın 25-30/31'i arasında yapıldığı ve ek ders ücretleri yapılmadan önce ilgili ayda maaş ödemesi yapıldığı için ek ders ücretleri kesinlikle vergi kesintisine tabii olacaktır. Dolayısıyla aynı şartlarda öğretmenlerin mart ayı maaşları şubat ayı maaşlarına göre daha fazla olacaktır.

 Kısacası, ek ders, maaş veya herhangi bir ödeme ilgili ayın 1'i ile 30/31'ini kapsayacak şekilde hangi ödeme önceyse 5 bin 4 liraya kadar gelir vergisi kesilmeyecek, 5 bin 4 lirayı aşan kısımdan yıllık 32.000 TL'ye kadar olan kısmı için %15, 32.000 TL'nin üzeri için %20 gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

 Öğretmenlerin bu ve bundan sonraki yıllarda %15'lik vergi diliminden %20'lik dilime geçmesi ortalama olarak eylül ayında gerçekleşecektir.

Öğrencileri kendi dershanelerine yönlendiren öğretmenlere soruşturma! Öğrencileri kendi dershanelerine yönlendiren öğretmenlere soruşturma!

kaynak: ogretmenmeb.com

Uzman Öğretmenlik Başöğretmenlik  telegram grubumuz https://t.me/uzmanogretmenlik