657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.

Eğitime hazırlık ödeneği öğretmenlere kırtasiye ücretleri karşılığında eğitim öğretim yılının başında ödenir. Eylül ayında öğretmenlerin hesaplarına yatırılan eğitim ödeneğindeki alım gücü kaybı uzun süredir kamuoyunun gündeminde. Oluşan ciddi enflasyon farklarına rağmen eğitim ödeneği aynı şekilde zam alamamış bu tepkilere yol açmıştı.

2020 yılında imza altına alınan eğitim ödeneğine göre 2023 yılında öğretmenlere ne kadar ödeme yapılacak? Detaylar haberimizde..

Eğitim ödeneği 2023 yılında ne kadar ödenecek?

Eğitime hazırlık ödeneği 2022 yılında 1325 TL olarak hesaplara yatırılmıştı. Bu miktar 2023 yılında 1400 TL olarak hesaplara aktarılacak. Fakat 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos tarihi itibariyle başlıyor. Tarafların bu konu hakkında bir adım atması bekleniyor.

kaynak: ogretmenlericin.com

Editör: Admin0 Admin0