Ek Ders, Kurs ve Fazla Mesai Ücretlerini %100 Artırabiliyor Muyuz?

2023 yılında eğitime ayrılacak yaklaşık 650 milyar lira olarak belirlendi. Bütçeyi değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel başkanı Talip Geylan ''Aylardır yoksulluk sınırının altında yaşayan öğretmenlerimizin, idarecilerimizin, hizmetlilerimizin, teknisyenlerimizin, şoförlerimizin, memurlarımızın ücretlerini de en azından insanca yaşayabilecekleri bir düzeye çıkarabiliyor muyuz? diye sordu.

GEYLAN Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

2023 MEB bütçesi %58 artışla yaklaşık 650 milyar TL olarak açıklandı.

Eylül 2022 itibariyle dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 17.396 TL oldu.

Hal böyleyken;

Aylardır yoksulluk sınırının altında yaşayan öğretmenlerimizin, idarecilerimizin, hizmetlilerimizin, teknisyenlerimizin, şoförlerimizin, memurlarımızın ücretlerini de en azından insanca yaşayabilecekleri bir düzeye çıkarabiliyor muyuz?

Ek ders, kurs ve fazla mesai ücretlerini%100 artırabiliyor muyuz?

İşte o zaman bütçe hepimiz için daha anlamlı olacak!

Eğitim-Bir-Sen: ''Öğretmenlerin Haftalık Çalışma Süresi 40 Saat Olmalı''

Eğitim-Bir-Sen, ''Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir'' başlığıyla bir açıklama metni yayımladı.

Eğitim kurumu yöneticileri ve öğretmenlerin çalışma süresi ile ilgili de açıklama yapıldı.

İşte o açıklama:

''Eğitim kurumu yöneticileri ile öğretmenlerin haftalık çalışma süresi 40 saat olmalı; eğitim kurumlarının ve eğitim-öğretim hizmetlerinin özellikleri dikkate alınmak suretiyle haftalık 40 saati aşmamak üzere farklı çalışma süreleri tespit olunabilmesinin yanı sıra ücret ödenmeksizin haftalık 40 saati aşan çalıştırma veya görevlendirme yapılmamalıdır.'' 📌 Türkiyenin En Büyük UZMAN ÖĞRETMEN ve BAŞÖĞRETMEN paylaşım grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenlik

📌Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik Sınavı Soru Çözüm grubuna katılın! https://t.me/uzmanogretmenliksorucozum

kaynak:ogretmenmeb.com

Editör: Admin0 Admin0