Öğretmenlere Afet Tazminatı Bir An Önce Hayata Geçirilsin!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, afetin etkilediği illerde görev yapan ya da yapacak olan öğretmenlere 'Afet Tazminatı' adı altında ek bir ödeme yapılması gerektiğini bildirerek, "Bu tedbir, hem bir TAKDİR hem de TEŞVİK edici bir tasarruf olarak sürece büyük katkı sunacaktır. “dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, afetin etkilediği illerde görev yapan ya da  yapacak olan öğretmenlere ‘Afet Tazminatı’ adı altında ek bir ödeme yapılması gerektiğini bildirerek, “Bu tedbir, hem bir TAKDİR hem de TEŞVİK edici bir tasarruf olarak sürece büyük katkı sunacaktır. “dedi.

Genel Başkan ayrıca deprem nedeniyle evlerini, yakınlarını kaybetmiş ya da çocuklarını başka illere nakille göndermiş durumunda olan öğretmenlere de nakil ve görevlendirmelerde kolaylık sağlanması gerektiğini vurguladı.

Genel Başkan açıklamasında şunları söyledi:

“Türk Eğitim Sen olarak yıllardır dile getiriyoruz: Elverişsiz koşulların hakim olduğu bölgelerde görev yapan meslektaşlarımıza ZORUNLU HİZMET TAZMİNATI ödensin.

Böylece, bu bölgelerdeki öğretmen istikrarını sağlamak için meslektaşlarımızı TEŞVİK ederek ESİR etmek zorunda kalınmayacaktır.

Nitekim bu önerimiz, Hükümetin 2018 yılında duyurduğu 2023 EĞİTİM VİZYON BELGESİ ile de TEŞVİK adı altında taahhüt edilmişti.

Şimdi benzer bir durum da deprem bölgesi için geçerli hale gelmiştir.

Afetin etkilediği illerimizde büyük yıkımlar sözkonusu olmuş, çok büyük hasarlar meydana gelmiştir. Bırakın eğitim öğretim faaliyetlerini sağlıklı yürütmeyi, günlük hayatın sürdürülmesini dahi kısıtlayan çok önemli problemler yaşanmaktadır.

Dolayısıyla, tüm bu sıkıntılara rağmen bölgede görev yapan ya da yapacak olan öğretmenlerimize AFET TAZMİNATI adı altında bir ek ödeme mutlaka yapılmalıdır.

Bu tedbir, hem bir TAKDİR hem de TEŞVİK edici bir tasarruf olarak sürece büyük katkı sunacaktır.

Deprem nedeniyle hayatını kaybetmeyen bir çok meslektaşımız yaralanmış, evlerini ya da yakınlarını kaybetmiş ya da fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenmiş durumdadır. Bir kısım öğretmenlerimiz de çocuklarını eğitimleri için başka illere nakille göndermiş durumdadır. Bu arkadaşlarımızın, bölgede görevlerini verimli şekilde ifa etmeleri tabii ki mümkün değildir.

Bu öğretmenlerimizin, en azından koşullar iyileştirilinceye kadar, başka illere nakil ve görevlendirmelerinde kolaylık sağlanmalıdır.”

Editör: Admin Admin